GitHub Desktop: społecznościowe programowanie w jednym stylu na Maku i Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Praca z przeglądarkowymi aplikacjami nie jest już dziś tak niewygodna jak jeszcze kilka lat temu, ale nie ma co udawać – do natywnych aplikacji na pulpit wciąż się one nie umywają. Przyznają to nawet deweloperzy GitHuba, wiodącej internetowej platformy społecznościowego programowania. Wydane przez nich desktopowe klienty tej platformy na Windows i Maka mają nie tylko ułatwić pracę programistom, ale też ujednolicić owo słynne „doświadczenie użytkownika” – tak by przesiadka z komputera z Windows na Maka i w drugą stronę była niezauważalna.

Desktopowe aplikacje GitHuba są znane już od wielu lat. Aplikację dla OS X wydano w czerwcu 2011 roku, niespełna rok później zadebiutowała zaś aplikacja dla Windows. Po jej wydaniu obiecywano, że będzie objęta podobnie troskliwą opieką, co wersja na Maka, ale chyba nie do końca obietnicę spełniono. Nie mające za wiele ze sobą wspólnego aplikacje trudno było traktować jednakowo, szybko stało się jasne, że wersja na Maka jest dla GitHuba znacznie ważniejsza.

Nowy GitHub Desktop, wydany jednocześnie na Maka i Windows, zastępuje stare aplikacje, przynosząc ujednoliconą bazę kodu i praktycznie taki sam interfejsu użytkownika. W porównaniu do starej wersji na Maka przynosi m.in. listę projektów w pasku bocznym, ułatwiającą rozpoczęcie nowego projektu, czy łatwiejsze przełączanie się między gałęziami i tworzenie nowych. Uproszczono też pracę grupową – swoje zmiany można wgrać bez korzystania z linii komend, z wyniku funkcji diff można zaś wybierać pliki i poszczególne linie kodu, które stanowią zmianę.

Można też przeglądać swoje commity w lokalnych i zdalnych gałęziach, zwizualizować historię w grafie przedstawiającym poszczególne zmiany, jak i łączyć kod do głównej gałęzi bezpośrednio przez desktopowego klienta,

GitHub Desktop działa zarówno ze zwykłym GitHubem jak i jego przeznaczoną dla firm wersją Enterprise. Aplikację możecie pobrać z naszej bazy oprogramowania na Maka oraz Windows.

© dobreprogramy
s