Godot 3.2.3

Strona główna Windows Programowanie Tworzenie gier
Pob​ierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Godot Engine to wieloplatformowe środowisko do tworzenia gier 2D i 3D na takie platformy jak Windows, Linuks, Mac OS, Android, iOS, HTML5 i wiele innych.

Godot jest rozprowadzany na wolnej licencji MIT i używa zaawansowanego silnika wykorzystującego OpenGL ES 3.0. Od wersji 3.0 do tworzenia gier w 3D wykorzystuje zaawansowany silnik fizyki Bullet. Jako jeden z pierwszych dodał pełne wsparcie dla otwartego formatu grafiki 3D czyli dla glTF 2.0.

Posiada pełne wsparcie dla własnego języka GDScript, wzorowanego składnią do Pythona oraz C#, C++ i VisualScript. Istnieje możliwość dodania wsparcia dla kolejnych języków poprzez wtyczkę GDNative. Posiada także podstawowe wsparcie dla ciągle zyskującej popularność technologii VR i AR.

Twórcy zapewniają, że nawet użytkownik nie znający się na programowaniu będzie mógł stworzyć własną grę, poprzez graficzne tworzenie kodu za pomocą wbudowanego VisualScript. Silnik posiada wiele przykładowych projektów, które pozwolą na zapoznanie się z jego podstawami. Polska wersja programu i dokumentacji, znacząco ułatwia rozpoczęcie nauki przy tworzeniu gier. Dzięki prostemu lecz potężnemu systemowi scen, może konkurować z takimi programami jak Unity czy Unreal Engine.

Nie da się ukryć, że jego mocną stroną jest, ostatnio przepisany od podstaw, system animacji. Użytkownik dostaje do rąk potężne narzędzie, które pozwala jak zapewniają autorzy, na animowanie prawie każdego elementu silnika. Intrygujący jest również nowy system symulacji cząsteczek, obliczany bezpośrednio przez GPU. Na uwagę zasługuje ciągle rosnąca biblioteka zasobów dostępna bezpośrednio z edytora.

Uwaga!

  • Oprogramowanie Godot wymaga, aby posiadana architektura sprzętowa wspierała OpenGL-a w wersji 3.0.
  • Aby wyeksportować projekt potrzebne są szablony eksportu, dostępne na stronie internetowej projektu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Otwarta licencja, polska wersja, darmowość, obsługa C#, społeczność, różne motywy, natywne wsparcie dla Linuxa, niewielki rozmiar edytora
Ilość dostępnych poradników dla wersji 3.0, brak wsparcia dużych korporacji, brak edycji "na żywo"(jak w Unity)
ocena użytkownika
05.07.2018 15:22 • Recenzja do wersji 3.0.4

Korzystam z Godota już ponad pół roku i muszę przyznać że jest znakomity. 41MB - tak mało miejsca zajmuje na dysku, biorąc pod uwagę kilkaset MB albo kilka GB zabieranych przez np. Unity czy Unreal. Posiada natywne wsparcie dla Linuxa, które skłoniło mnie do porzucenia Unity3D. Jest całkowicie darmowy, nawet gdy wykorzystuje się go do projektów komercyjnych. Jest stosunkowo prosty w obsłudze i posiada polską lokalizację, co prawdopodobnie będzie pomocne dla "świeżaków".
Minusem, dla mnie dość znacznym, jest brak możliwości edycji obiektów w już uruchomionej grze, co utrudnia sprawdzanie poszczególnych elementów gry.
Na koniec zostawiłem poradniki, które mimo, że jest ich niewiele, to prawie wszystkie są publicznie dostępne z kodem źródłowym, co znacznie ułatwia naukę.