Hard Disk Sentinel Pro Hard Disk Sentinel Pro 5.70

Strona główna Windows Narzędzia Testowanie i diagnostyka
P​obierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Hard Disk Sentinel (HDSentinel) to jedno z bardziej zaawansowanych narzędzi, mających na celu analizowanie oraz monitorowanie stanu dysków HDD i SSD zamontowanych w komputerze.

Program pozwala na testowanie, diagnozowania i w miarę możliwości również naprawę problemów występujących podczas pracy dysku twardego. Potrafi on nie tyle wykrywać błędy na nośniku danych, co również spadki wydajności pracy urządzenia. Hard Disk Sentinel dostarcza szczegółowych informacji o dysku, porady, pozwalające zadbać o stan urządzenia czy też alerty o wykrytych problemach lub raporty zestawiające różne parametry nośnika.

Hard Disk Sentinel wspiera wszystkie najpopularniejsze rodzaje dysków twardych, zarówno wewnętrznych, jak również zewnętrznych. Nie stanowi dla niego problemu obsługa urządzeń USB, e-SATA czy też dysków w macierzy RAID. Narzędzie działa w oparciu o technologię SMART, analizując m.in. temperaturę i wielu innych parametrów dysku, na podstawie których przedstawiana jest ogólna ocena stanu urządzenia. Twórcy wyposażyli program w zestaw kilku testów diagnostycznych, pozwalających na badanie dysku w oparciu o operacje zapisu i/lub odczytu danych. Przeprowadzane one mogą być na jeden z kilku trybów użycia sektorów - ciągły, losowy czy motylkowy.

Głównym zastosowaniem programu jest ochrona zgromadzonych na dyskach danych. Poprzez dostarczanie informacji i alertów o stanie urządzenia daje użytkownikowi pewność, że nie utraci on dostępu do cennych dla niego danych. Ponadto wersja Pro narzędzia pozwala na cykliczne (zgodne z harmonogramem) wykonywanie kopii zapasowych danych w celu zapobiegania utraty dostępu do nich nie tyle na wskutek awarii dysku, co również działalności szkodliwego oprogramowania lub nieumyślnego działania ze strony użytkownika.

Uwaga!

  1. Wersja testowa pozwala na korzystanie z programu przez 30 dni.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Bieżące monitorowanie dysku, Alarmowanie przy obniżaniu wydajności dysku jak i innych awariach, wersja niezarejestrowana nie traci podstawoych funkcji
Właściwie brak, gdyby dołożyć dobrą defragmentację HDD, program z kategorii "Must have"
ocena użytkownika
08.10.2017 08:59 • Recenzja do wersji 5.01

Zacznijmy od tego czym właściwie jest HD Sentinel i do czego się najlepiej nadaje. Jeśli z jakichś powodów posiadamy więcej niż 2 - 3 dyski to jak najbardziej. Owszem można go najkrócej określić jako monitor dysków, jednakże potrafi dużo więcej. Po podpięciu do komputera dysku USB, czy też poprzez stację dokującą (nie wykluczając zamontowanych dysków) program łączy się z S.M.A.R.T, monitoruje i wyświetla najważniejsze informacje, dodatkowo bardzo przyzwoicie opisuje określone parametry, co dla laików czy osób które się dopiero uczą interpretacji tych parametrów powinno mieć znaczenie. Kolejną sprawą jest menu główne, które na wejściu pokazuje ilość partycji utworzonych na dysku, ilość dostępnego miejsca, wydajność oraz żywotność. Bardzo przydatne jest również informowanie o ilości cykli start/stop podpinanego czy zamontowanego dysku, czy też sumaryczny czas pracy. Hard Disk Sentinel powiadamia o ilości bad sectorów na powierzchni dysków oraz prognozuje jaki jest szacunkowy czas żywotności dla nich.
Przygotowując proste zestawienie w Excelu wybranych parametrów możemy raportować stan naszych dysków cyklicznie, a tym samym mieć przynajmniej świadomość jak się mają nasze zmagazynowane filmy czy zdjęcia z wakacji, czy kopie zapasowe.