reklama

Hiszpanie skarżą się do Komisji Europejskiej: Secure Boot Microsoftu narusza prawa antymonopolowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Być może już niedługo Komisja Europejska będzie ponownie miała okazję do ukarania Microsoftu. Gigant z Redmond ponownie bowiem został oskarżony o nielegalne praktyki monopolistyczne. Tym razem chodzi o implementację technologii Secure Boot w komputerach z systemem Windows 8, na którą skarży się hiszpańska grupa użytkowników Linuksa Hispalinux.

Jak donosi Reuters, wczoraj do biura Komisji w Madrycie wpłynął wniosek o rozpoczęcie śledztwa w sprawie naruszenia praw antymonopolowych Unii Europejskiej. Jose Maria Lancho, prawnik organizacji Hispalinux, określił w nim Secure Boot jako techniczne więzienie dla systemów uruchamiania komputerów, będące mechanizmem służącym zwalczaniu konkurencji.

Według Hispalinux, obecna implementacja SecureBoot wcale nie zakończy ery wirusów i szkodliwego oprogramowania, nie może być więc przedstawiana jako zwykły mechanizm zabezpieczający. Jej zadaniem jest uniemożliwienie uruchamiania konkurencyjnych systemów operacyjnych na komputerach, których domyślnie zainstalowany system został wybrany na mocy porozumień między Microsoftem a producentami sprzętu. Hiszpańscy fani Linuksa uważają takie porozumienia za nielegalne, naruszające zarówno Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jak i liczne europejskie prawa ochrony konsumentów.

Komisja Europejska jest prawnie zobowiązana do przeprowadzenia śledztwa w kwestii każdej otrzymanej skargi na naruszenie zasad konkurencyjności, można więc sądzić, że sprawa na tym się nie skończy. Kilka tygodni temu Joaquin Almunia, obecny komisarz UE ds. konkurencji, udzielił bowiem odpowiedzi na zapytanie członków Parlamentu Europejskiego, dotyczącego właśnie technologii Secure Boot. Stwierdził w nim, że obecnie Komisja nie posiada dowodów, sugerujących że wymogi zabezpieczeń Windows 8 prowadzą do praktyk naruszających prawo UE wyłożone w artykułach 101 i 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Śledztwo w sprawie skargi Hispalinux może doprowadzić do zmiany tej sytuacji.

Przypomnijmy: działający na poziomie UEFI mechanizm Secure Boot używa „zaszytego” w firmware klucza do sprawdzenia podpisów bootloadera i jądra systemu, aby mieć pewność, że nie doszło do ich nieuprawnionych modyfikacji. Microsoft wymaga, by wszystkie komputery sprzedawane z preinstalowanym Windows 8 wykorzystywały ten mechanizm do sprawdzania systemu operacyjnego. Jako że w firmware znajduje się tylko klucz Microsoftu, inne systemy operacyjne zostają odrzucone.

Oczywiście linuksowa społeczność jest świadoma tego problemu od długiego czasu – i znalazła rozwiązania techniczne, pozwalające na instalowanie Linuksa na maszynach z Secure Boot. Red Hat, Canonical, SUSE oraz Fundacja Linuksa poszły w stronę wykorzystania podpisanego przez Microsoft wstępnego bootloadera, który pozwala następnie na załadowanie innego niż Windows 8 systemu operacyjnego. Rozwiązanie to nie jest jednak akceptowane przez Free Software Foundation, które określiło technologię Microsoftu mianem Restricted Boot – dla niektórych dystrybucji, takich jak Debian, dostarczanie zamkniętych bootloaderów, podpisanych obcymi kluczami, nie jest przecież dopuszczalne.

Trzeba jednak też pamiętać, że Microsoft od początku spodziewał się możliwych prawnych problemów z Secure Boot, dlatego też wśród wymogów stawianych producentom sprzętu postawił warunek, by w opcjach UEFI można było ją łatwo wyłączyć. Czy możliwość takiego wyłączenia okaże się wystarczająca dla Komisji? Podejrzewamy, że nie – w końcu na Windows zawsze było łatwo zainstalować inną niż Internet Explorer przeglądarkę, a tymczasem Komisja Europejska zmusiła Microsoft do dodatkowego wyświetlania użytkownikom specjalnych „ekranów wyboru”, na których mogliby wskazać swoją domyślną przeglądarkę.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama