Imgur potwierdza wyciek haseł około 1,7 mln użytkowników

Strona główna Aktualności

O autorze

Imgur stanowi od lat ścisłą czołówkę serwisów, dzięki którym bezpłatnie można dzielić się obrazkami. Posiada on ponad 150 mln zarejestrowanych użytkowników. Administracja serwisu potwierdziła, że w 2014 roku doszło do wycieku danych, dzięki któremu przechwycono dane 1,7 mln osób. Wśród z nich znalazły się adresy e-mail oraz hasła.

W oficjalnym komunikacie nie została podana przyczyna wycieku. Wiemy jedynie, że doszło do niego w 2014 roku. Imgur nie wymaga do zarejestrowania konta innych danych niż adresu pocztowego – nie wyciekły zatem tak wrażliwe informacje jak choćby adresy czy numery telefonów. Sprawy jednak nie należy bagatelizować, gdyż przed trzema laty wyciekły także hasła do logowania w serwisie.

Hasła były chronione funkcją SHA-256, który dziś jednak nie może stanowić należytej ochrony i może zostać bez większego trudu złamana atakiem brute force. Dziś Imgur korzysta z funkcji skrótu bcrypt, co nie zmienia faktu, że wyciek może posłużyć do ataku na konta użytkowników, którzy stosowali hasła z Imgur w innych serwisach i usługach.

Właściciele objętych wyciekiem kont mieli zostać o tym poinformowani i poproszenie drogą mailową o reset hasła. Problem w tym, że sama administracja przyznaje w komunikacie, że podana liczba 1,7 mln kont jest orientacyjna, trwa w tej sprawie wewnętrzne śledztwo.

Ze względu na możliwość złamania SHA-256 zalecamy wszystkim, którzy do dziś korzystają z podanych na Imgur najpóźniej w 2014 roku haseł, bezzwłoczny ich reset i ustanowienie nowych.

© dobreprogramy