Integracja Service Pack 1 z plikami instalacyjnymi Windows Vista

Strona główna Aktualności

O autorze

Gdy tylko na rynku pojawia się kolejny Service Pack do systemu Windows, gorącą kwestią staje się integracja dodatku z oryginalnymi plikami instalacyjnymi. Zabieg ten pozwala oszczędzić naprawdę sporo czasu przy instalacji, bo instalowany z płyty system od razu na wstępie posiada najnowszego Service Packa.

Nie inaczej jest i tym razem w przypadku Visty - do której pierwszy Service Pack nie jest jeszcze publicznie dostępny, a użytkownicy już zaczęli zastanawiać się, jak zintegrować go z systemem. Pytanie to jest jak najbardziej uzasadnione, bo instalacja tej aktualizacji do Visty jest zadaniem często długotrwałym, wymaga kilku restartów, a na dodatek mamy tu do czynienia z zupełnie nową architekturą instalatora, nie da się więc zintegrować z nim Service Packa starymi metodami.

Co zrobić w tym przypadku? Odpowiedź na to pytanie nie jest trywialna i opisuje przy okazji metodę stworzenia dowolnie prekonfigurowanego obrazu płyty instalacyjnej Visty. Więcej na ten dość skomplikowany, jednak użyteczny temat znaleźć można w opublikowanym właśnie w serwisie TechIT artykule Wojtka Kowasza - Integracja Service Pack 1 z plikami instalacyjnymi Windows Vista, którego lekturę polecamy.


Aktualizacja, 13.02.2008, 12:50

Sporo naszych Czytelników pisze w komentarzach, że prezentowana procedura jest skomplikowana, a przecież opcje integracji Service Packów z plikami instalacyjnymi systemu ma od dawna oprogramowanie vLite lub podobne. Niestety trzeba z całą stanowczością podkreślić, że metody takie nie działają z systemem Windows Vista, gdyż tam instalator zbudowany jest zupełnie inaczej niż w przypadku chociażby Windows XP. W najnowszych systemach Microsoftu (także w Windows Server 2008) instalacja Service Packa może przebiegać tylko i wyłącznie w trybie online, czyli na działającym systemie. Dlatego właśnie konieczne jest użycie programu ImageX, stworzenie obrazu dysku i podmiana na płycie instalacyjnej.

© dobreprogramy