Chcesz dłuższego wsparcia dla Windows XP? Zrób z niego Windows Embedded Industry

Chcesz dłuższego wsparcia dla Windows XP? Zrób z niego Windows Embedded Industry

Chcesz dłuższego wsparcia dla Windows XP? Zrób z niego Windows Embedded Industry
Tomek Kondrat
27.05.2014 12:17

Mimo usilnych starań, Microsoftowi nie wychodzi wysłanie Windows XP na cmentarz. Dziarski staruszek z 2001 roku, już oficjalnie niewspierany, został złamany prostym wpisem do Rejestru. Ów wpis przedłuża wsparcie systemu do kwietnia 2019 roku, umożliwiając pobieranie aktualizacji zabezpieczeń przez Windows Update.

8 kwietnia miał być sądnym dniem dla wszystkich użytkowników Windows XP, którzy mieli porzucić system z poprzedniej dekady na rzecz Windows 8.1, a w najgorszym razie Windows 7. Niewiele jednak wskazuje na to, by użytkownicy przejęli się brakiem wsparcia, gdyż popularność XP nie spada, wciąż oscylując w granicach 26% ogółu wszystkich systemów operacyjnych zainstalowanych na komputerach osobistych.

document.getElementById("na635367820920860000").src="http://www.netmarketshare.com/report.aspx?qprid=10"+String.fromCharCode(38)+"qptimeframe=M"+String.fromCharCode(38)+"qpsp=183"+String.fromCharCode(38)+"qpch=350"+String.fromCharCode(38)+"qpdt=1"+String.fromCharCode(38)+"qpct=3"+String.fromCharCode(38)+"qpcustomd=0"+String.fromCharCode(38)+"qpcid=fw544499"+String.fromCharCode(38)+"qpf=16"+String.fromCharCode(38)+"qpwidth=600"+String.fromCharCode(38)+"qpdisplay=1111"+String.fromCharCode(38)+"qpmr=10"+String.fromCharCode(38)+"site="+window.location.hostnameNa tym nie koniec niewygodnych dla Microsoftu wieści. Windows XP został złamany za pomocą prostego wpisu do rejestru, który sprawia, że usługa Windows Update rozpoznaje klienta jako wersję Windows Embedded Industry, wykorzystywaną w kasach samoobsługowych lub bankomatach. Ta wersja systemu różni się nieznacznie od Windows XP, jednak z powodzeniem może służyć do dostarczania najnowszych łatek systemowych, przynajmniej tych związanych z jądrem i kluczowymi usługami. Są one zgodne tylko z XP, instalowanie ich na innej wersji Windows kończy się fiaskiem.

Aby zmienić XP w wersję Embedded Industry, należy stworzyć nowy dokument tekstowy i wkleić do niego następujące linijki:

Windows Registry Editor Version 5.00[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]"Installed"=dword:00000001

Po zapisie w formacie .reg i uruchomieniu wspomnianego pliku, system powinien pobrać najnowsze łatki z serwera Microsoftu i bezproblemowo je zainstalować, Metoda działa na wersji 32-bitowej. Użytkownicy 64-bitowego Windowsa XP muszą włożyć trochę więcej trudu. Wszystko jest jednak przystępnie opisane na jednym z forów tematycznych. System będzie od tej pory wykrywany jako POSReady 2009 i wspierany przez następne 5 lat, o ile oczywiście Microsoft nie zablokuje tej nieplanowanej możliwości pobierania łatek.

Obraz

Rzecznik prasowy Microsoftu ustosunkował się już do tej sztuczki z Rejestrem. Stwierdził: niedawno dowiedzieliśmy się o sztuczce, która umożliwia pobieranie łatek bezpieczeństwa przez użytkowników Windows XP. Łatki przeznaczone są dla Windows Embedded i Server 2003 i nie stanowią pełnego zabezpieczenia Windows XP. Ponadto użytkownicy XP narażają się na znaczne ryzyko, instalując wspomniane łatki bezpieczeństwa, gdyż nie były i nie będą one testowane na Windows XP. Najlepszym rozwiązaniem jest zaktualizowanie systemu do Windows 7 lub 8.1.

Tłumaczenie Microsoftu jest dość mgliste i można odnieść wrażenie, że choć retoryka się nie zmienia, firma niejako przyznaje się do błędu. Mimo że klienci namawiani są do kupna nowszych produktów firmy, wielu z nich dalej chce cieszyć swoje oczy widokiem pięknej łąki na pulpicie komputera.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)