Intel Core i5 będą czuwać nad bezpieczeństwem podczas igrzysk Tokio 2020

Intel Core i5 będą czuwać nad bezpieczeństwem podczas igrzysk Tokio 2020

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak
14.09.2019 13:37

300 tys. ludzi na stadionie. Każdy pod czujnym okiem systemu rozpoznawania twarzy. Do tego reklamy personalizowane ze względu na aparycję. Sci-Fi? Nie – to system NeoFace, który zostanie wykorzystany na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Za przygotowanie systemu odpowiada firma NEC, ale Intel dostarcza jej do niego procesory Core i5 i z jakiegoś powodu jako pierwszy postanowił chwalić się osiągnięciami.

Jak ujawniono, dzięki systemowi kamer, NeoFace przeskanuje twarze wszystkich osób na stadionie. Chodzi zarówno o sportowców i ich sztaby, jak i media, obsługę i zwykłych kibiców. Wszystko po to, aby utrudnić, jak twierdzi Intel, kradzież tożsamości. Każdy przeskanowany człowiek ma otrzymywać unikatowy numer ID, z którym zostanie powiązany do końca imprezy.

Tym sposobem, przynajmniej teoretycznie, organizatorzy znacznie utrudnią życie przestępcom. Przykładowo, skradzione dokumenty i przepustka prasowa nie wystarczą, aby podszyć się pod dziennikarza. Nie dojdzie też chociażby do podmiany sędziego.

Nie tylko bezpieczeństwo

Przy czym w NeoFace nie chodzi tylko o bezpieczeństwo. Zaprezentowano również koncepcję interaktywnych bilbordów, które są w stanie wyświetlić spersonalizowaną reklamę, czy to w oparciu o rasę czy płeć obserwatora. Niemniej ten akurat pomysł budzi wiele kontrowersji. Został mocno oprotestowany przez amerykańskich aktywistów.

Natomiast sam Intel dostarczy Tokio 2020 jeszcze parę innych rozwiązań. Chodzi przede wszystkim o technikę True VR. Relacje z wybranych zawodów będą realizowane w wirtualnej rzeczywistości. Ponadto sprzęt niebieskich napędzi systemy telemetryczne Cisco, a ich model sztucznej inteligencji pomaga komponować motywy muzyczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)