Internet mobilny w Orange szybszy niż stacjonarny. Kres kabelka na horyzoncie?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Operator usługi SpeedTest.pl udostępnił wyniki pomiarów szybkości łączy internetowych, które oferują bardziej znani polscy operatorzy. Trzeba przyznać, że w porównaniu do wyników, jakie przedstawia globalne badanie Akamai, to szybko nie jest. Odczuwalnie wyższymi osiągami łączy mogą się pochwalić nie tylko ci superszybcy Azjaci z Japonii czy Korei, ale też Rosjanie, Czesi, czy Niemcy.

Rekordzistą w segmencie dostawców internetu stacjonarnego jest w pomiarze SpeedTest.pl sieć UPC. Oferuje swoim użytkownikom średnio 46,7 Mb/s pobierania i 7,3 Mb/s wysyłania. Drugie miejsce przypadło sieci Vectra (40,7 Mb/s i 5,87 Mb/s), trzecie zaś Orange (16,09 Mb/s i 4,03 Mb/s). O ile jednak UPC i Vectra oferują niskie lagi (ping na poziomie 21-22 ms), to z Orange sytuacja jest odczuwalnie gorsza (ping 44 ms).

Nieco paradoksalnie Orange dostarcza lepszy internet mobilny niż stacjonarny. W tym segmencie „pomarańczowi” osiągnęli wyniki na poziomie 17,64 Mb/s i 7,22 Mb/s z pingiem 50 ms. Drugi był T-Mobile z wynikiem 16,06 Mb/s i 6,36 Mb/s (ping 53 ms), trzecie miejsce przypadło sieci Play – 13,13 Mb/s i 4,96 Mb/s z pingiem 45 ms.

Bardzo dobrze Orange wypada też w testach łączności po LTE, gdzie osiągnęło 27,62 Mb/s przy pobieraniu i 11,93 Mb/s przy wysyłaniu, z pingiem 40 ms. Dalej kolejność taka sama – T-Mobile z 26,84 Mb/s i 11,46 Mb/s (ping 39 ms) i Play – 17,91 Mb/s i 7,05 Mb/s z pingiem 34 ms.

Przy takich wynikach dla stacjonarnego Internetu wcale niewykluczone jest, że postępy w dziedzinie agregacji pasm dla LTE, jakie poczynili choćby inżynierowie wrocławskiego oddziału Nokii, mogą doprowadzić do sytuacji, w której jakość i szybkość radiowych łączy internetowych będzie wyższa od tego, co możemy dostać po kablu. Jeszcze dzisiaj w wielu miastach (nie mówiąc o miejscowościach), lokalni operatorzy oferują jako „szerokopasmowe” łącza o przepustowości 20 Mb/s. W tej sytuacji ich jedyną przewagą nad LTE staje się brak limitów transferu.

© dobreprogramy