Szybkość internetu w Polsce. Na prowadzeniu Orange i UPC

Szybkość internetu w Polsce. Na prowadzeniu Orange i UPC

Test prędkości łącza
Test prędkości łącza
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Arkadiusz Stando
Oskar Ziomek
19.10.2022 14:09, aktualizacja: 29.08.2023 14:14

Firma Ookla opublikowała świeże dane dotyczące szybkości internetu w Polsce - na podstawie speedtestów przeprowadzanych przez samych użytkowników. Z danych wynika, że mobilny internet jest najszybszy w przypadku sieci Orange, a stacjonarny - w UPC.

Dane statystyczne zebrane przez firmę Ookla wskazują, że na najszybszy internet stacjonarny w Polsce mogą liczyć klienci UPC. Mediana wszystkich testów wyniosła w tym przypadku ponad 206 Mb/s podczas pobierania danych. Najszybszy internet mobilny według statystyk oferuje Orange (następnie T-Mobile, Play, Plus). Tutaj mediana w przypadku downloadu wynosi ponad 43 Mb/s.

Ookla zbiera także inne ciekawe dane związane ze speedtestami. W efekcie okazuje się na przykład, że na najniższy ping przy mobilnym połączeniu można liczyć w T-Mobile (mediana to 44 ms), zaś Plus - mimo dopiero 4. pozycji w generalnym rankingu internetu mobilnego - oferuje najszybszy dostęp przez 5G (i to wyraźnie - mediana to ponad 165 Mb/s, podczas gdy na drugim miejscu jest Orange z wynikiem niespełna 75 Mb/s).

Internet stacjonarny w Polsce - mediana w trzecim kwartale 2022 roku
Internet stacjonarny w Polsce - mediana w trzecim kwartale 2022 roku © Ookla

Ciekawie przedstawiają się także dane dotyczące lokalizacji. Wynika z nich, że biorąc pod uwagę najliczniej zamieszkałe miasta w Polsce, najszybszy internet stacjonarny w kraju działa we Wrocławiu (mediana pobierania to przeszło 147 Mb/s). Warszawa jest na drugiej pozycji z wynikiem niespełna 129 Mb/s.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)