Jak przytwierdzać wiersze i kolumny w LibreOffice Calc?

Strona główna Aktualności

O autorze

Darmowy arkusz kalkulacyjny LibreOffice Calc wyposażono we wszystkie najważniejsze narzędzia, które pozwalają na wygodne przetwarzanie danych. Warto dobrze poznać dostępne funkcje, by sprawnie zarządzać rozbudowanymi plikami. Jedną z bardziej przydatnych opcji jest możliwość blokowania poszczególnych wierszy i kolumn – w ten sposób dużo łatwiej będzie przeglądać skoroszyt z danymi.

Zaznaczamy dowolną komórkę lub cały wiersz w miejscu, w którym chcemy zablokować wiersz (zablokowany zostanie wiersz powyżej zaznaczenia) i klikamy ikonę Przytwierdź wiersze i kolumny znajdującą się na górnym pasku narzędziowym.

Wiersz zostaje zablokowany – jest on teraz wyróżniony nieco grubszą dolną krawędzią. Możemy dowolnie przewijać dane, a wybrany wiersz będzie cały czas widoczny. To szczególnie przydatne, gdy chcemy, by nagłówek danych był zawsze dostępny.

Podobnie możemy postąpić z kolumnami. Zaznaczamy całą kolumnę i ponownie klikamy na ikonę blokowania. Możemy teraz zachować widoczność wybranych kolumn przy przewijaniu poziomym.

Rozwijając dostępne opcje przy ikonie blokowania możemy szybko zablokować pierwszy wiersz lub pierwszą kolumnę. W takim przypadku nie musimy zaznaczać odpowiedniego zakresu. Jeżeli chcemy wyłączyć zastosowane blokowane, wystarczy ponownie kliknąć ikonę Przytwierdź wiersze i kolumny.

LibreOffice Calc oferuje również możliwość podziału okna na kilka części. Pozwala to na dostosowanie widoku do własnych potrzeb i sprawne przeszukiwanie rozbudowanych arkuszy. Wystarczy zaznaczyć komórkę, która ma stanowić punkt przecięcia dla linii podziału i kliknąć ikonę Podziel okno.

Skoroszyt zostaje podzielony. Możemy niezależnie przewijać poszczególne części. Linie podziału nie są przytwierdzone na stałe – możemy je dowolnie przesuwać.

Pakiet LibreOffice (wraz z arkuszem Calc) możecie znaleźć w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa oraz macOS-a.

© dobreprogramy
s