r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Jak przytwierdzać wiersze i kolumny w LibreOffice Calc?

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Darmowy arkusz kalkulacyjny LibreOffice Calc wyposażono we wszystkie najważniejsze narzędzia, które pozwalają na wygodne przetwarzanie danych. Warto dobrze poznać dostępne funkcje, by sprawnie zarządzać rozbudowanymi plikami. Jedną z bardziej przydatnych opcji jest możliwość blokowania poszczególnych wierszy i kolumn – w ten sposób dużo łatwiej będzie przeglądać skoroszyt z danymi.

Zaznaczamy dowolną komórkę lub cały wiersz w miejscu, w którym chcemy zablokować wiersz (zablokowany zostanie wiersz powyżej zaznaczenia) i klikamy ikonę Przytwierdź wiersze i kolumny znajdującą się na górnym pasku narzędziowym.

Wiersz zostaje zablokowany – jest on teraz wyróżniony nieco grubszą dolną krawędzią. Możemy dowolnie przewijać dane, a wybrany wiersz będzie cały czas widoczny. To szczególnie przydatne, gdy chcemy, by nagłówek danych był zawsze dostępny.

r   e   k   l   a   m   a

Podobnie możemy postąpić z kolumnami. Zaznaczamy całą kolumnę i ponownie klikamy na ikonę blokowania. Możemy teraz zachować widoczność wybranych kolumn przy przewijaniu poziomym.

Rozwijając dostępne opcje przy ikonie blokowania możemy szybko zablokować pierwszy wiersz lub pierwszą kolumnę. W takim przypadku nie musimy zaznaczać odpowiedniego zakresu. Jeżeli chcemy wyłączyć zastosowane blokowane, wystarczy ponownie kliknąć ikonę Przytwierdź wiersze i kolumny.

LibreOffice Calc oferuje również możliwość podziału okna na kilka części. Pozwala to na dostosowanie widoku do własnych potrzeb i sprawne przeszukiwanie rozbudowanych arkuszy. Wystarczy zaznaczyć komórkę, która ma stanowić punkt przecięcia dla linii podziału i kliknąć ikonę Podziel okno.

Skoroszyt zostaje podzielony. Możemy niezależnie przewijać poszczególne części. Linie podziału nie są przytwierdzone na stałe – możemy je dowolnie przesuwać.

Pakiet LibreOffice (wraz z arkuszem Calc) możecie znaleźć w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa oraz macOS-a.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.