Jaki byłeś, Windowsie 95?

Strona główna Aktualności

O autorze

To niesamowite, ale dokładnie 10 lat temu - 24 sierpnia 1995 roku - firma Microsoft wydała przełomową wersję systemu Windows oznaczoną cyframi 95. Był to niekwestionowany początek nowej ery - ery 32-bitowej (choć wtedy jeszcze nie do końca) wielozadaniowości. Aby kupić nową edycję Okien, trzeba było godzinami stać w długich kolejkach. Z marketingowego punktu widzenia była to największa premiera w historii Microsoft.

Windows 95 zachwycił klientów nowym wyglądem i filozofią obsługi, zwiększoną funkcjonalnością oraz, co dziś wydaje się banalne, długimi nazwami plików. Microsoft obiecywał doskonałą rozrywkę w postaci gier komputerowych i multimediów, oczywiście nie "cyfrowych" - w ten sposób nikt jeszcze wtedy o nich nie myślał. Windows 95 został przedstawiony jako niezastąpiony - taki, bez którego praca i życie są niemożliwe. I ta formuła się sprawdziła. Choć wsparcie dla Windows 95 zostało już dawno zakończone, dziś jego użytkowników jest wciąż więcej niż mogłoby się wydawać.

Czy każdy mógł sobie pozwolić na instalację Windows 95? Wymagania sprzętowe nie były zbyt wygórowane: procesor 386DX (zalecany 486), 4 MB pamięci RAM (zalecane 8 MB), wolna przestrzeń dyskowa ok 50 MB, VGA (zalecane SVGA z 256 kolorami) oraz napęd CD-ROM lub stacja dyskietek 3,5" (początkowe edycje Windows 95 były dostępne również na dyskietkach). Życie udowodniło jednak, że prawdziwe wymagania oscylują wokół Pentium 75 i 8 MB pamięci RAM. W pełni komfortową pracę zaś gwarantowała konfiguracja rzędu Pentium 100 wraz z 16 MB RAM.

Ciekawie przedstawiają się też inne liczby, podane w jednym z blogów MSDN:

  • komputer Della, który spełniałby wymagania Windows 95 kosztował w sierpniu 1995 około 1299 dolarów
  • komputer Della, który spełniałby szacowane wymagania Windows Vista kosztuje dzisiaj około 549 dolarów
  • cena Windows 95 w pełnej wersji to 209 dolarów
  • cena Windows XP Home w pełnej wersji to 188 dolarów

Co było najciekawszą nowością w Windows 95? Być może wygląd, a przede wszystkim menu Start i pasek zadań - możliwość personalizacji i szybkiego dostępu do aplikacji z pewnością przyczyniła się do rewolucji. Dzisiaj menu Start jest zresztą głównym elementem każdego systemu Windows. Nikt również nie wyobraża sobie Windowsa bez Mojego komputera czy Otoczenia sieciowego (dziś znanego pod nazwą Moich miejsc sieciowych) - te ikony w linii systemów dla użytkowników domowych zadebiutowały właśnie w Windows 95. Wyczekiwaną nowością była też pełna obsługa sieci - system Windows 95 można było stosunkowo łatwo wpiąć do domeny Windows NT, a dołączając do tego program Poledit można było uzyskać namiastkę dzisiejszych Zasad grupy.

Wreszcie system stał się bardziej dostępny. Technologia Plug and Play była kolejną małą rewolucją w kwestii instalacji nowego sprzętu, a dzięki wprowadzonym licznym kreatorom i znacznie udoskonalonej pomocy Windows 95 okazał się intuicyjny i prosty w obsłudze. Fakt ten podkreślano już w fazie produkcji, kiedy beta-testerzy jako pierwsi przyglądali się Chicago - tak właśnie brzmiała nazwa kodowa systemu. Większość użytkowników zachwycała się także możliwością dowolnej praktycznie zmiany czcionek, kolorów czy pulpitu. Była także nowość, bez której wielu nie wyobraża sobie dzisiaj pracy - kosz, który przechowuje skasowane dokumenty... Mała rzecz, a cieszy i nieraz już uratowała kilka godzin pracy przed fatalną w skutkach pomyłką - pochodzi właśnie z Windows 95.

Windows 95 opierał się o nowy rodzaj rejestru systemowego. Nie był to już zbiór prostych powiązań, znanych z Windows 3.11, a struktura z prawdziwego zdarzenia, częściowo podobna do tych znanych z obecnych Windowsów. Także tryb awaryjny był tu pionierski - wraz ze zwiększoną złożonością systemu powstało zapotrzebowanie na specjalnie przemyślany tryb diagnostyczny - i tak powstał Safe Mode. Warto również nadmienić nowe polecenie Zamknij system, które umożliwiało bezpieczne wyłączanie komputera w czasach, gdy trzeba to było robić przyciskiem :-)

Jednym z najważniejszych atutów Windows 95 miało również być uniezależnienie od starej platformy systemu DOS. System miał być w pełni 32-bitowy, co zdecydowanie wpływać miało na jego stabilność i szybkość działania. Tak przynajmniej sytuacja była przedstawiana przez dział marketingu, w istocie zaś Windows 95 był jeszcze oparty w pewnym sensie o DOSa, ale tryb ten był ukryty w systemie. Wystarczyła jednak zmiana kilku parametrów w pliku konfiguracyjnym i komputer uruchamiał się w trybie DOS. Jak tłumaczyli później przedstawiciele Microsoft, pozostawienie pewnych komponentów w formie 16-bitowej było niezbędne do zachowania kompatybilności ze starszymi aplikacjami. A te zyskały nową jakość w Windows 95 - można je było wygodnie uruchomić w oknie i pracować równocześnie z innymi, już 32-bitowymi programami.

Po premierze okazało się jednak, że system ma kilka znaczących wad. Głównie mowa tu o częstych problemach ze stabilnością. Ponadto pomimo wprowadzonych ułatwień problematyczna była instalacja sterowników do nowych urzadzeń. Wraz z nadejściem standardu USB ponownie okazało się też, że pierwotna wersja systemu nie radzi sobie z nim - praktycznie nie sposób było go skonfigurować. Większość z tych usterek zostało usuniętych wraz z kolejnymi poprawkami do Windows 95 (edycja OSR2), niektóre jednak zostały naprawione dopiero w zupełnie odmienionym Windows 98.

Microsoft wydał w sumie pięć wersji systemu Windows 95:

  • oryginalną edycję Windows 95 (4.00.950)
  • Windows 95 A (4.00.950A) - wraz z zestawem poprawek zintegrowanym z instalacją
  • Windows 95 B (4.00.1111) OSR2 - z kilkoma kluczowymi usprawnieniami, takimi jak przeglądarka Internet Explorer 3.0 i pełne wsparcie dla FAT32
  • Windows 95 B USB (4.03.1212) OSR2.1 - z podstawowym wsparciem dla USB
  • Windows 95 C (4.03.1214) OSR2.5 - wszystko co powyżej oraz IE 4.0.

Dotychczas żadnemu systemowi Windows nie udało się pobić sukcesu Windows 95, choć stosunkowo blisko był w 2001 roku Windows XP. Celem Microsoft na najbliższą przyszłość jest zatem stworzenie systemu, który będzie równie, a może nawet bardziej rewolucyjny. Takim systemem być może okaże się Windows Vista, ale o tym przekonamy się pod koniec 2006 roku.

© dobreprogramy
s