reklama

KDE Slimbook – po własnej dystrybucji przyszedł czas na własnego ultrabooka

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Od zeszłego roku najwięksi fani środowiska KDE mogą korzystać ze zbudowanego z myślą o nich systemu operacyjnego – przeróbki Ubuntu LTS o nazwie KDE neon. A od dzisiaj będą mogli korzystać ze zbudowanego z myślą o nich komputera o nazwie KDE Slimbook, sprzedawanego oczywiście z preinstalowanym KDE neonem.

Hiszpański producent laptopów sprzedawanych pod marką Slimbook zgłosił się do fundacji KDE e.V. z propozycją przygotowania laptopa, który byłby bezpośrednio testowany przez deweloperów KDE, tak by stworzyć podstawową platformę sprzętową, na której będzie można wychwycić wszelkie usterki związane z hardware przed wydaniem kolejnej wersji środowiska.

Pomysł bardzo dobry, tym bardziej, że zgłaszane przez użytkowników usterki wcale nie muszą bezpośrednio wiązać się z Plasmą, zbiorem KDE Applications czy komponentami KDE Frameworka – mogą wynikać z usterek w systemie operacyjnym, sterownikach, czy samym sprzęcie. Jeśli więc zgłoszonego problemu nie uda się odtworzyć na KDE Slimbooku z systemem neon, to znaczy, że dotyczy on warstw pozostających poza wpływem deweloperów tego świetnego środowiska graficznego.

Slimbook ma spore doświadczenie w produkowaniu laptopów z preinstalowanym Ubuntu. Podstawowy model, Slimbook Classic v2, na podstawie którego przygotowano tego specjalnego KDE Slimbooka, to całkiem elegancko wyglądający, podobno dobrze zmontowany ultrabook aluminiowej konstrukcji, dostępny w dwóch różnych konfiguracjach, które można oczywiście rozbudować o większą pamięć czy pojemniejszy dysk SSD (maksymalnie do 16 GB RAM i 500 GB SSD).

Pierwsza wersja z procesorem Core i5-6200U, grafiką Intel HD 520, 4 GB RAM, dyskiem SSD 120 GB, 13,3-calowym wyświetlaczem 1920×1080px i dwuletnią gwarancją oferowana jest w cenie 729 euro (z VAT). Druga wersja, różniąca się zastosowaniem procesora Core i7-6500U, oferowana jest w cenie od 849 euro (z VAT). Obie wersje obsługują oczywiście Wi-Fi 802.11ac (czipset Intela), Bluetooth 4.0, mają dwa porty USB 3.0, wyjścia mini-Ethernet (z adapterem) i miniHDMI, czytnik kart SD, a po odłączeniu od zasilacza, korzystają z akumulatora 6800 mAh.

Jak widać, nie są to jakieś szczególnie korzystne ceny, na pewno da się znaleźć laptopy w takiej konfiguracji z Windowsem 10 w cenie niższej, ale też osoby, które po taki sprzęt sięgną, raczej nie będą robiły tego ze względu na cenę – zrobią to, by mieć oficjalnie wspierane środowisko KDE na niezłym ultrabooku z hiszpańskiego „butiku”.

Więcej informacji o Slimbookach KDE znajdziecie na stronie producenta (hiszpańskojęzycznej). Złożone zamówienia będą wysyłane po 15 marca.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama