Kalkulator ryzyka śmierci z powodu koronawirusa. Algorytm oceni, czy jesteś w grupie ryzyka

Kalkulator ryzyka śmierci z powodu koronawirusa. Algorytm oceni, czy jesteś w grupie ryzyka

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
10.05.2020 15:50

Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni opracowali kalkulator, który pozwoli ocenić ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Prosty algorytm porówna nasz wiek, płeć i kluczowe typy chorób współistniejących z danymi zebranymi przez ekspertów. Na tej podstawie określi, czy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka.

Kalkulator jest dostępny pod tym adresem. Został stworzony we współpracy naukowców, lekarzy i epidemiologów. Uwzględniono w nim kluczowe dane, które pomogą w oszacowaniu ryzyka śmierci, jeśli dojdzie do zachorowania na COVID-19. Pod uwagę brane są: wiek, płeć oraz informacje, czy chorujemy na jedną lub więcej chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, nowotwory oraz choroby sercowo-naczyniowe.

"Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny", przyznaje główny twórca kalkulatora dr hab. n. med. Piotr Bandosz.

Kalkulator, chociaż prosty, wyraźnie pokazuje zależność pomiędzy stylem życia a zdrowiem. Ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej oraz przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski zwrócił również uwagę, że to właśnie zdrowy styl życia może pomóc nam uchronić się przed powikłaniami chorób zakaźnych.

Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni poinformowała, że naukowcy pracują również nad "nowatorską aplikacją zdrowotną Vika, służącą do analizy stylu życia i pomocy w wydłużaniu czasu życia w zdrowiu jej użytkownikom." Pracuje nad nią zespół, w skład którego wchodzą lekarze, dietetycy, psychologowie oraz oczywiście programiści i analitycy danych.

Więcej na temat rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce dowiesz się zapisując na specjalny newsletter Wirtualnej Polski

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)