Klucze do starszych wersji systemu pozwolą na aktywację Windows 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Proces aktywacji Windows nigdy nie był przyjemny – i pewnie wielu użytkowników chętnie by zrobiło krzywdę temu, kto go wymyślił. Proces aktywacji zaktualizowanych z Windows 7/8.1 kopii Windows 10 okazał się jednak tak niemiły jak to tylko możliwe, każąc stawiać pytania: czy to ignorancja, czy złośliwość? Na szczęście dla tych, którzy zmagają się z „dziesiątką”, już niebawem system Microsoftu będzie pod tym względem znacznie wygodniejszy.

Wczoraj w kanale Fast uczestników programu testowego Insiders pojawiła się kompilacja 10565 Windows 10. Przynosi ona m.in. kluczową zmianę w kwestii aktywacji systemu, który pozyskany został w drodze darmowej aktualizacji dla użytkowników Windows 7/8.1

Przypomnijmy – aktywowanie tak zaktualizowanego systemu nie wymagało nowego klucza produktu, ponieważ proces ten korzystał ze zaktywowanej instalacji poprzedniej wersji, na bazie której powstawał unikatowy cyfrowy podpis, powiązany z określoną konfiguracją sprzętową, i to on służył do aktywacji Windows 10 po aktualizacji. W założeniu miało to pozwolić na zainstalowanie na czysto systemu przez cały cykl życia urządzenia, bez konieczności instalowania wcześniej systemu.

Założenie piękne, jednak bardzo szybko się okazało, że wielu użytkowników podczas próby aktywacji po instalacji „na czysto” zostało poproszonych o podanie klucza. Jakiego klucza? Żadnego klucza przecież ze swoją aktualizacją nie dostali, tymczasem posiadane klucze do Windows 7 i 8.1 nagle okazywały się nie działać. Mozolnym rozwiązaniem pozostawało reinstalowanie starego systemu, a następnie aktualizowanie go do „dziesiątki”, albo inne, bardziej ryzykowne operacje rodem z szarej strefy Internetu.

Wraz z wydaniem 10565 proces uległ zmianie. Jeśli po aktualizacji ta udostępniona w ramach programu Insider Preview wersja Windows 10 nie zaktywuje się automatycznie, to będzie można ją zaktywować za pomocą kluczy produktowych systemów Windows 7, 8 oraz 8.1, które zostały wykorzystane do aktywacji tych wcześniejszych wersji „okienek” na tym samym urządzeniu. Nowy klucz można wprowadzić w systemowych ustawieniach (Ustawienia > Aktualizacja i Zabezpieczenia), wybierając tam opcję Zmień klucz produktu. Tak samo można podać klucz ze starszej wersji systemu podczas instalacji na czysto.

Mamy nadzieję, że zmiana ta rozwiąże problemy wielu użytkowników. Crackerskie aktywatory nierzadko przenoszą złośliwe oprogramowanie, zaś domaganie się, by użytkownik przechodził mozolny proces instalacji dwóch systemów to absurd. Teraz pozostaje czekać na niemożliwe – czyli rezygnację przez Microsoft ze swojego antypirackiego mechanizmu, które wydaje się być raczej narzędziem antymechanizmowym. Może i w tej kwestii firma z Redmond weźmie przykład z Apple?

© dobreprogramy
s