r   e   k   l   a   m   a
reklama

Komisja Europejska (raczej) nie podzieli firmy Microsoft?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Całkiem niedawno pisaliśmy o wypowiedzi Neelie Kroes, europejskiej komisarz ds. konkurencji - warto przypomnieć zwłaszcza jedno zdanie: nigdy dotąd nie spotkaliśmy się z firmą, która odmówiłaby podporządkowania się do naszych decyzji. W związku z tym, że Komisja Europejska z panią komisarz na czele jest już wyraźnie zdenerwowana ciągnącym się postępowaniem postanowiła postraszyć trochę Microsoft i powróciła ostatnio, na razie w kategoriach "propozycji", do pomysłu podzielenia korporacji na kilka mniejszych podmiotów.

Tymczasem jeden z byłych przedstawicieli amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, który próbował przeforsować podział Microsoft jeszcze siedem lat temu w innej sprawie antymonopolowej tym razem ostrzega Komisję Europejską, aby podeszła do sprawy z większą ostrożnością. Proszący o anonimowość urzędnik mówi, że podzielenia nie rozpatrywano nigdy w kategorii kary - tak jak można odnieść wrażenie obecnie - ale restrukturyzacji firmy i rozwiązania problemu braku jej konkurencyjności. Microsoft oczywiście nie widzi takiej potrzeby i trzeba powiedzieć, że przed amerykańskim sądem udowodnił to. Nie zapłacił również żadnej kary.

Zwolennicy podziału argumentują, że nie odbiłoby się to zbytnio na akcjonariuszach, a korporacja byłaby niezdolna do dalszego działania w sposób naruszający warunki uczciwej konkurencji. Ich analizy są wciąż dostępne na stronach Departamentu Sprawiedliwości USA. Niezależni eksperci rynkowi nie postrzegają jednak pomysłu podziału poważnie, sama Komisja również nigdy wcześniej nie podzieliła żadnej firmy w podobnych okolicznościach. Wygląda więc na to, że podział Microsoft pomimo rosnącej determinacji Komisji Europejskiej pozostanie jednak w sferze teoretycznych rozważań.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial