Action podzieli losy Optimusa? Polska branża IT znów pod lupą fiskusa

Action podzieli losy Optimusa? Polska branża IT znów pod lupą fiskusa

03.08.2016 17:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trudne czasy przyszły dla największego polskiego sprzedawcy sprzętu, Action, do którego należy między innymi Pentagram, Sferis czy Gram.pl. Zastrzeżenia wobec działalności firmy zgłosił bowiem fiskus, a nie brakuje głosów, że jest to zaledwie początek jego kampanii wycelowanej w rodzime firmy z branży IT.

W ostatnim czasie Urząd Skarbowy w Olsztynie, a krótko po nim także urząd warszawski, zgłosił zastrzeżenia dotyczący zaległości w opłacaniu podatku VAT. Łącznie Action ma zalegać z płatnościami na rzecz państwa na kwotę ponad 58 mln złotych. Jak pisze Money.pl, prezes Action twierdzi, że fiskus zrzuca na jego firmę odpowiedzialność za zaległości wygenerowane przez podmioty, które nie mają związku z jej działalnością. Zapowiedział także odwołanie.

Nie zmienia to faktu, że Action jest zobowiązane do zabezpieczenia rezerw finansowych wysokości 40 mln złotych. Jest to powodem do obaw dla banku HSBC, który zdecydował, że sytuacja Action nie pozwala, by firma wciąż mogła korzystać ze świadczonej linii kredytowej. To zaś krytycznie utrudnia możliwość dalszego prowadzenia sprzedaży i dystrybucji sprzętu i oprogramowania. Oczywiście odbiło się to także na notowaniach giełdowych – wartość akcji spółki spadła w stosunku do zeszłego roku o 88%.

Zarząd Action poinformował, że otwarte zostało postępowanie sanacyjne. Ma ono umożliwić przeprowadzenie restrukturyzacji i kontynuowanie działalności przy jednoczesnej ochronie przed dotychczasowymi wierzycielami:

Otwarcie postępowania sanacyjnego tworzy parasol ochronny, który pozwala na niezakłócone funkcjonowanie spółki w trakcie restrukturyzacji. Decyzja o złożenie wniosku do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego została podyktowana potrzebą ochrony praw i interesów Spółki, jej kontrahentów i akcjonariuszy w obliczu kumulacji niekorzystnych zdarzeń zaistniałych w ostatnim czasie.

Nie brakuje głosów, że kłopoty Action są zapowiedzią działań fiskusa także wobec innych polskich firm z branży IT. W tej sferze mamy zresztą w Polsce długą tradycję, czego przykładem jest przede wszystkim Optimus, który, w opinii ówczesnego zarządu, miał w wyniku działalności fiskusa odnotować starty w wysokości 27 mln, co dwa lata później poskutkowało złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)