reklama

Komputer odróżnia prawdziwy uśmiech od fałszywego

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Rozpoznawanie twarzy jest od kilku lat jednym z celów badań naukowców na całym świecie. Z jednej strony naukowcy starają się „nauczyć” komputery rozpoznawać twarze pasażerów samolotów, aby zapewnić bezpieczeństwo, z drugiej starają się rozpoznać nastrój oglądającego reklamy. Na Massachusetts Institute of Technology powstał algorytm, który pozwala stwierdzić, czy uśmiech jest szczery.

Okazuje się, że komputer trudniej oszukać fałszywym uśmiechem, niż człowieka. Ludzka mimika nie jest prosta, gdyż uśmiechamy się nie tylko z radości. Podobny wyraz twarzy mogą wywołać emocje negatywne — zdenerwowanie, strach czy stres. Badanie oparte zostało na analizie nagrań przedstawiających twarze studentów po obejrzeniu filmu z małym dzieckiem w roli głównej oraz po wypełnieniu długiego formularza. Okazało się, że komputer odgadł prawidłowo ponad 90% przekazanych mu materiałów, podczas gdy inni studenci radzili sobie dużo gorzej.

Jak zwykle w takich przypadkach, konsekwencje tego odkrycia mogą być różne. Z jednej strony możemy liczyć na pomoc w rozpoznawaniu ludzkich emocji dla osób, które mają z tym problemy — na przykład dotkniętych autyzmem. Z drugiej, jest pewne, że ktoś będzie próbował na tym zarobić, na przykład serwując nam bardziej dopasowane reklamy. Gdzieś po środku leży zapewne swoisty rodzaj wykrywacza kłamstw, który powie, czy rzeczywiście trafiliśmy z prezentem ;).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama