Według Apple używanie średnika odróżnia maniaka od normalnego ucznia

Według Apple używanie średnika odróżnia maniaka od normalnego ucznia

Według Apple używanie średnika odróżnia maniaka od normalnego ucznia
27.01.2018 12:37

Apple stało się obiektem krytyki i kpin po wyemitowaniu wlistopadzie zeszłego roku reklamy iPada Pro z iOS-em 11, w którejprzedstawiony jest świat bez komputerów – czy też raczej bezświadomości tego, czym jest komputer. W tym filmiku dzieckoniezdolne funkcjonować bez swojego iPada po prostu nie zna takiegosłowa. „What’s a computer”? Jednak to nie koniec ogłupienia,jakie przychodzi z Cupertino. Kilka dni temu Tim Cook, szef Apple,wypowiedział się w kwestii Swifta, języka programowania, w którympowstaje dziś większość aplikacji na iOS-a. Jego zdaniem, zanimApple wynalazło Swifta, języki programowania były zbyt geekowedla większości uczniów.

Trudno powiedzieć, czy Tim Cook ma jakiekolwiek pojęcie oprogramowaniu. W latach 80 skończył studia z inżynieriiprzemysłowej, ale czy w tamtych czasach w USA uczono w ramach ichprogramów projektowania systemów informatycznych – tego po prostunie wiemy. Wiemy natomiast, że dla szefa Apple tym co odróżniajęzyk programowania dla maniaków informatyki od językaprogramowania dla normalnych uczniów jest… średnik.

W zeszłym tygodniu Cook przemówiłdo kanadyjskich siódmoklasistów w Toronto, zgromadzonych w świątynisklepie Apple tego miasta. Podczas niezapowiedzianej wizyty zastałtam bowiem uczniów, uczących się jak programować roboty dotańczenia w języku Apple Swift. Wyjaśnił im, jak ważna jest wżyciu umiejętność programowania, zarazem podkreślając wyjątkowywkład Apple w tę dziedzinę.

Zdaniem szefa Apple, język Swift powstał wskutek dostrzeżenia,że języki programowania były do tej pory zbyt geekowe. Większośćuczniów patrzyła na nie i mówiła – to nie jest dla mnie. JednakApple widzi tę kwestię inaczej. Dla firmy z Cupertino programowaniejest horyzontalną umiejętnością,taką jak znajomość języka ojczystego czy matematyki, więcchciała zaprojektować język programowania równie łatwy doopanowania, jak łatwe w użyciu są jej produkty.

Przyznajemy bez bicia, że niebardzo mieliśmy dotąd okazję programować w Swifcie, ba, nawet wredakcji dobrychprogramów nie każdy posiada najłatwiejsze w użyciuprodukty komputerowe, więc postanowiliśmy sprawdzić, jak ten Swiftwygląda. Zajrzeliśmy do artykułuw Wikipedii.

Pierwsze przykłady:

var str = "hello," str+= " world"

[frame]protocol SupportsToString { func toString() -> String }

Faktycznie, to musiałowystarczyć, by zwykły uczeń beznadziejnie się w tym wszystkimpogubił. Dopiero dzisiaj, dzięki Apple, każdy z nas może zostaćprogramistą. Kurs Swifta (ale nie programowania per se!) znajdzieciena przykładtutaj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)