Smartfony: tryb nocny nie pomaga w lepszym spaniu? Badacze mają złe wieści

Smartfony: tryb nocny nie pomaga w lepszym spaniu? Badacze mają złe wieści

Smartfony: tryb nocny nie pomaga w lepszym spaniu? Badacze mają złe wieści
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jaap Arriens/NurPhoto
05.05.2021 20:19

Tryb nocny w smartfonach może wcale nie przyczyniać się do tego, że śpimy lepiej. Dowiedli tego badacze z Brigham Young University, którzy rzucili nowe światło na funkcje takie, jak Night Shift w iPhone'ach.

Tryb nocny w smartfonach polega na zmianie palety kolorów na cieplejszą, przy redukcji tonów niebieskich. Większość takich rozwiązań opiera się na badaniach naukowych wskazujących, że nadmiar barwy niebieskiej w wyświetlaczach może spowodować zaburzenia snu.

Tymczasem badacze z Brigham Young University (w skrócie BYU) opublikowali w dzienniku naukowym Sleep Health swoje badanie, w którym sugerują, że tryb nocny nie jest wcale dla nas wybawieniem.

Argument naukowców jest brutalny i dla wielu może być trudny do zaakceptowania. Według nich, aby lepiej spać po prostu należy unikać używania smartfonów przed snem.

Badacze BYU pod nadzorem profesora psychologii Chada Jensena przeprowadzili eksperyment dzieląc jego 167 uczestników na trzy grupy. W pierwszej z nich badani używali smartfona wieczorem z funkcją Night Shift, w drugiej grupie były osoby, które nie korzystały z trybu nocnego, a w trzeciej ochotnicy, którzy w ogóle nie używali smartfonów przed snem.

Badanie nie wykazało, że funkcja Night Shift przekłada się na lepszy sen. Jakość snu była bardzo porównywalna między osobami, które korzystały z tej opcji, jak i tymi, którzy tego nie robili. Najlepiej wypadły tutaj osoby, które nie używały telefonu w ogóle - spały one po siedem godzin, podczas gdy używający Night Shift oraz osoby, które korzystały z telefonów bez Night Shift - osiągały jedynie 6 godzin.

Z eksperymentu można wywnioskować, że obecność niebieskiego światła jest jednym z kilku czynników, który wpływa na kłopoty z zasypianiem, bądź utrzymaniem stanu snu. Jednakże z drugiej strony równie ważne są czynności, jakie wykonują użytkownicy – pisanie wiadomości, przewijanie ekranu itp. To właśnie one przekładają się na faktyczny stan snu.

Prof. Chad Jensen, który nadzorował badanie nie odrzuca dowodów na to, że niebieskie światło wprowadza nas w stan wzmożonej czujności i może przełożyć sięna kłopoty z zaśnięciem, ale zauważa również, że do tej pory nie rozważano, jak duży wpływ miała interakcja użytkownika z urządzeniem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)