Komputerowy odkrywca

Strona główna Aktualności

O autorze

Czy można stać się odkrywcą starożytnych budowli nie ruszając się z przed własnego komputera, dodatkowo nie mając na temat poszukiwań pojęcia? Okazuje się, że tak, choćby za pomocą programów Google Maps i Google Earth. Nie jest to bynajmniej bezzasadna reklama produktów Google.

Używając wymienionych programów, włoski programista Luca Mori studiował mapy regionu wokół swego miasta Sorbolo położonego niedaleko Parmy. Jego uwagę zwrócił owalny kształt o długości ok. 500 metrów, który okazał się meandrem starożytnej rzeki. Obok zauważył nietypowy prostokątny cień. po powiększeniu ujrzał zarysy starozytnej wioski.

Po dokonaniu odkrycia Mori skontaktował się z archeologami włączając ekspertów National Archaeological Museum of Parma. Wstępnie eksperci ocenili pochodzenie wioski na epokę brązu jednak po dokładnych badaniach na miejscu informacje zweryfikowano. Mori odkrył starozytną wioskę z czasów Imperium Rzymskiego.

Więcej informacji na temat komputerowego odkrycia znaleźć można w serwisie nature.com oraz w blogu odkrywcy.

Zainteresowanych odkrywaniem przez Internet zachęcamy do korzystania z usług (jeszcze w wersjach beta) oferowanych przez Google - Maps i Earth

© dobreprogramy
s