Koniec botnetu Storm?

Strona główna Aktualności

O autorze

Botnet

Storm przestał wysyłać spam. Tak naprawdę sieć ta powoli umierała już od jakiegoś czasu, a liczba przesyłanego spamu z miesiąca na miesiąc spadała, by we wrześniu na dobre osiągnąć poziom zerowy. Eksperci są jednak na ogół zgodni, że wcale nie oznacza to końca działalności twórców jednego z największych na świecie botnetów.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile komputerów liczył Storm. Po raz pierwszy głośno zrobiło się o nim na początku 2007 roku. Można śmiało powiedzieć, że od tamtej pory Storm był wzorem dla wielu innych twórców botnetów. Szacuje się, że w czasach swojej świetności liczba zainfekowanych maszyn mogła sięgnąć nawet miliona komputerów. Jeszcze roku temu Storm był odpowiedzialny za ponad 20% światowego spamu. Statystyki zaczęły się pogarszać w tym roku, kiedy w styczniu Microsoft zawarł stosowną szczepionkę w Narzędziu od usuwania złośliwego oprogramowania. W ciągu miesiąca wyleczyła ona ponad 274 tysiące maszyn na całym świecie.

Brak aktywności ze strony botnetu Storm nie oznacza jednak na pewno, że botnet umarł. Być może został tylko chwilowo uśpiony, być może też wcielono go do innej sieci i wykonuje teraz inne zadania.

© dobreprogramy