Koniec sieci 6bone

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj zaczął się miesięczny okres wyłączania 6bone - testowej sieci nowej wersji protokołu IPv6. Sieć działała od dziesięciu lat, przez cały ten okres umożliwiała przetestowanie technologii, która docelowo ma być dominująca w Internecie.

Najważniejszą różnicą między wersjami protokołu IP jest ilość dostępnych adresów, niezbędnych do prawidłowej identyfikacji urządzeń w sieci. Aktualnie używana adresacja pozwala na teoretycznie 2^32 adresów (ograniczenia w postaci nieelastycznego sposobu podziału na podsieci mocno zmniejszają tą liczbę). IP w wersji 6 znosi tą niedogodność, oferując aż 2^128 unikalnych kombinacji.

Sieć 6bone uruchomiona rok po opracowaniu protokołu IPv6 od ponad 10 lat skupiała wielotysięczne rzesze entuzjastów, którzy testowali działanie protokołu IPv6 na całym świecie. Sieć była tworzona głównie poprzez zestawianie tunelowanych połączeń IPv6 w ramach istniejącego Internetu opartego o protokół IPv4. Każdy chętny mógł się do niej podłączyć, zapoznać się z nowym protokołem i aktywnie włączyć się w jego rozwijanie. Dodatkowo, po spełnieniu odpowiednich kryteriów, można było otrzymać swój prefiks i zostać dostawcą połączeń i adresów dla dalszych użytkowników końcowych.

Szczegóły zamknięcia sieci 6bone dostępne są w dokumencie RFC 3701.

© dobreprogramy
s