Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia N9 tips & tricks cz. 69 — smartfon jako kontroler YouTube na telewizorze

W naszych domach coraz powszechnie goszczą Smart TV — telewizory z dostępem do Internetu i najprzeróżniejszymi usługami dodatkowymi. Producenci telewizorów prześcigają się pomiędzy sobą i aplikują w swoich produktach dostęp do kolejnych usług VOD (TVN Player, TVP VOD, ipla, iplex), gry, Skype i szereg innych dodatków. Analogiczne usługi udostępniane są w odtwarzaczach multimedialnych, odtwarzaczach Blu-ray, a nawet amplitunerach kina domowego.

Wiele urządzeń wyposażonych jest także w dostęp do zasobów serwisu YouTube. Na pierwszy rzut oka wygląda to bardzo zachęcająco, niestety praktyka jest zgoła inna. W odróżnieniu od, dajmy na to, TVN Playera gdzie oferta jest uporządkowana i łatwo odnaleźć szukany materiał, w przypadku YouTube praktycznie nie sposób tego dokonać bez wyszukiwarki. Czeka nas więc żmudne wklepywanie szukanego wyrażenia przy pomocy pilota i klawiatury wirtualnej na ekranie telewizora, literka po literce, literka po literce... Kto próbował, ten wie jak jest to niewygodne. Jakby tego było mało klawiaturka często jest w układzie ABCDEF, a nie QWERTY, co jeszcze bardziej uprzykrza cały proces.

Tymczasem rozwiązanie tego problemu jest tak proste, jak przysłowiowa budowa cepa. Można bowiem sparować smartfon z telewizorem/odtwarzaczem (a dokładniej z aplikacją YouTube na nim uruchomioną). Od tego momentu cała kontrola odtwarzania, wyszukiwanie materiałów itp. może odbywać się przy pomocy smartfona, gdzie można korzystać z wygodnej klawiatury ekranowej, przeglądać komentarze, dodawać do kolejki odtwarzania itd.

Jak tego dokonać? Należy uruchomić aplikację YouTube w telewizorze/odtwarzaczu i odnaleźć funkcję Paruj, dostępną najczęściej w menu Ustawienia lub Mój YouTube. Po jej uruchomieniu, pokaże nam się ekran z wizualizacją smartfona i informacją:

Wejdź na youtube.com/pair Wpisz 123 456 789
gdzie ostatnie znaki są dziewięciocyfrowym kodem. Alternatywnie możemy zeskanować widoczny obok kod QR. Wchodzimy na tę stronę, wpisujemy kod i... gotowe! Od tego momentu możemy sterować odtwarzaczem z ekranu smartfona.

Lista obsługiwanych w ten sposób urządzeń obejmuje m.in. telewizory najpopularniejszych producentów (Samsung, LG, Sony, Panasonic, Toshiba), odtwarzacze Blu-ray (Samsung, LG, Sony, Panasonic, Toshiba, Denon, Marantz), a także niektóre odtwarzacze multimedialne m.in. popularny WD TV Live. Procedurę parowania można oczywiście przeprowadzić nie tylko z Nokią N9, ale także innymi smartfonami lub tabletami. 

internet porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Nux   4 #1 28.05.2013 09:07

Fajne. Szkoda, że do głupich TV nie ma czegoś podobnego... Chociaż apka UPC jest niezła, to niestety tylko na Androida :-(.

Z podobnych ciekawostek łączenia przeglądarek jest też takie cudo Mozilli:
https://towtruck.mozillalabs.com/
Śledzenie kursora z komórki słabo działa, ale poza tym fajna zabawka.

conrado967n9   3 #2 28.05.2013 14:04

Fajna rzecz, szkoda jednak, że gdy spróbowałem tego na PC to dźwięku nie było.

  #3 28.05.2013 17:27

witak. taka ciepła informacja z przed dwóch godzin można już zamawiać dla Polski JOLLA w pre-order za 100 euro. Ja zamówiłem.

  #4 28.05.2013 17:32

Na stronie jolla.com pojawiła sie Polska w opcji za 100 euro. Można juz zamawiać

zyxobo   2 #5 28.05.2013 19:52

Na PS3 też działa

  #6 28.05.2013 20:32

Cześć, nie gniewajta się, że tu i w ten sposób. Czy ktoś z Was odnotował problemy z działaniem wifi w N9? A co ważniejsze, czy znalazł rozwiązanie. U mnie wygląda to tak, że przy działaniu na baterii (niezależnie od włączonego lub nie trybu oszczędzania baterii!!) połączenia wifi utykają dość spontanicznie. Telefon łączy się z siecią, pobiera adres, ikonka połączenia wifi zmienia się na białą ... i lipa pojawia się strzałka odświeżania kanałów, ale nic się nie ściąga (nawet jeśli są jakieś treści do ściągnięcia :P ) uruchamiam przeglądarkę, pasek pobierania ani drgnie ... I ta sytuacja będzie trwać aż do resetu telefonu (niezależnie czy sieć łączy się automatycznie czy ręcznie) podziała z dzień dwa i znowu. Dzieje się to niezależnie od sieci do której się łączę a co najśmieszniejsze w trybie dewelopera ping do routera działa i ping nie wiem dajmy na to do wp.pl idzie jak złoto ... Naczytałem się w sieci masę narzekań podobnych ale zero rozwiązania. Swoją drogą kiedyś widziałem w n9weak opcję "wifi powersave off loop", czy ktoś to próbował? Spora grupa "umysłów" prężnych sugeruje zbyt agresywną politykę oszczędzania energii w telefonie ale nikt nie podaje żadnego konkretnego rozwiązania ... Sorry generalnie za spam ale może ktoś pomoże :P aaa i za nieskładne pisanie przepraszam ale mam kontuzję dłoni :P

a tak btw zamówił ktoś te jolle już? :) bo ja się waham :P nie ze względu na sam telefon tylko pytanie czy w praktyce ta przedsprzedaż to taka okazja ....

Krogulec REDAKCJA  22 #7 29.05.2013 00:17

@gość109, Infoman: Dzięki za info - ja już zamówiłem :) Zaraz będzie wpis ;)

zyxobo   2 #8 29.05.2013 17:22

@tuncio. To jest bug https://harmattan-bugs.nokia.com/show_bug.cgi?id=126. Na którego temat dyskusja toczy się tu: http://talk.maemo.org/showthread.php?t=82183. Spróbuj proponowanego obejścia; w momencie wystąpienia problemu należy w terminalu wpisać:
ariadne /sbin/initctl restart xsession/icd2

  #9 03.06.2013 08:46

@zyxobo. Dzięki!

  #10 03.06.2013 11:40

Komuś udało się sparować z aplikacją YouTube, ale na platformie NC+?
Nie potrafię tam znaleźć opcji parowania, a może po prostu się nie da?;)
Ktoś pomoże?