Kto się skusił na Windows 10? Wygląda na to, że przede wszystkim bogaty Zachód

Strona główna Aktualności

O autorze

Po miesiącu od premiery Windows 10, system ten znalazł się na 5,21% pecetów na całym świecie – tak przynajmniej wynika z badania firmy NetApplications. To już więcej, niż Windows 8 (bez 8.1) i Windows Vista razem wzięte.

Wynik jest o tyle ciekawy, że sam Microsoft kilka dni temu poinformował o 75 mln instalacji nowego systemu. Oznaczałoby to, że na świecie mamy ponad 1,5 mld PC. Liczba ta wydaje się jednak zaniżona. Dom analityczny Forrester szacuje, że w użyciu na świecie jest ok. 2 mld komputerów osobistych, podobne liczby przyjmuje Gartner. Oznaczałoby to, że należałoby zakwestionować (nie po raz pierwszy) metodykę pomiarów stosowanych przez NetApplications – przy 75 mln instalacji, udział Windows 10 w rynku PC wyniósłby ok. 3,7%.

Potwierdzają to wyniki z drugiego uznanego źródła statystyk. StatCounter w skali globalnej do tej pory nawet nie odnotował obecności Windows 10 na rynku, tymczasem w odniesieniu do samego rynku USA daje nowemu systemowi Microsoftu ok. 5,6% udział pod koniec sierpnia tego roku. Jeszcze wyższe udziały Windows 10 ma na rynku niemieckim (7,94%), francuskim (6,8%) i brytyjskim (8,45%). Jednak na rynku polskim, rosyjskim czy indyjskim „dziesiątki” w ogóle jeszcze nie widać, zaś w Chinach jej popularność nie przekracza 3%. Czyżby więc badanie NetApplications w nadmiernym stopniu uwzględniało rynki bogatych krajów Zachodu?

Z drugiej strony pomiar ranking.pl, tworzony na podstawie badania gemiusTraffic pokazuje, że w Polsce nie jest tak źle. Od premiery systemu jego popularność rośnie, choć tempo wzrostu w kolejnych tygodniach malało. W trzecim tygodniu sierpnia korzystać miało z „dziesiątki” 4,35% polskich internautów. Za wcześnie jednak, by rzetelnie ocenić dynamikę tempa wzrostu popularności Windows 10. Pierwsze 14 mln instalacji Microsoft odnotował już po 24 godzinach. Na kolejne 60 mln trzeba było czekać już 27 dni. Spora część tych migracji zaszła z Windows 7 – wg NetApplications najpopularniejszy system Microsoftu ma udział w rynku na poziomie 57,67%, podczas gdy jeszcze miesiąc temu był on o trzy punkty procentowe większy.

A jak to wygląda na naszym podwórku? Cóż, widać, że Windows 10 naprawdę Was zainteresowało i nie przestraszyliście się tego, że Microsoft poszedł na całość w kwestii stosowania telemetrii. Z naszych statystyk z Google Analytics wynika, że już ponad 6,5% z Was odwiedza dobreprogramy.pl korzystając z tego systemu. Jako, że użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1 mogą dokonać aktualizacji za darmo do 29 lipca 2016 roku, spodziewać się możemy, że do tego czasu Windows 10 stanie się drugim co do popularności po Windows 7 systemem operacyjnym na rynku.

© dobreprogramy