LTE pokona sieci kablowe? Nawet 300 Mb/s z komórkowego Internetu w T-Mobile

Strona główna Aktualności
image

O autorze

100 megabitów na sekundę to wciąż marzenie wielu polskich internautów – pod pojęciem „szerokopasmowy dostęp do Internetu” operatorzy wciąż rozumieją u nas przede wszystkim łącza 10-30 Mb/s. T-Mobile przymierza się jednak do podniesienia poprzeczki, i to na terenie niemal całego kraju. Dzięki intensywnej rozbudowie infrastruktury, sieć LTE tego operatora pokryć ma 98% powierzchni Polski, oferując transfery na poziomie nawet 300 megabitów na sekundę.

Tak intensywna rozbudowa LTE możliwa się stała dzięki wygraniu prowadzonego przez UKE przetargu na częstotliwości w paśmie 800 MHz. W pierwszej połowie tego roku T-Mobile uruchomiło 500 stacji bazowych działających w tym paśmie. Pomogła też decyzja Prezesa UKE, który uznał, że najbardziej efektywne będzie takie rozdysponowanie częstotliwości, by operator, który wygra aukcję, otrzymał bloki sąsiadujące ze sobą. Dla T-Mobile przypadły więc bloki A1 i A3, odpowiednio to częstotliwości 806-811 i 811-816 MHz oraz 847-852 i 852-857 MHz – a to wszystko kosztem 2 mld złotych na rzecz Skarbu Państwa. Mając więc dwa bloki po 10 MHz, T-Mobile mogło postarać się o znacznie lepsze parametry transmisji.

Dzięki wykorzystaniu technologii carrier aggregation, pozwalającej na łączenie pasm częstotliwości, operator chce zaoferować w swojej sieci LTE minimalne szybkości na poziomie 70 Mb/s, ale możliwe jest też osiągnięcie nawet 300 Mb/s. T-Mobile Polska zapowiada też dalszą rozbudowę sieci w pasmie 2,6 GHz i zwiększenie jakości połączeń.

Pozwoli na to projekt Zero Drop Network, tworzony przede wszystkim z myślą o kierowcach. Operator pracuje nad monitorowaniem i rozbudową infrastruktury sieciowej wokół dróg krajowych, ekspresowych oraz autostrad, tak by klient nie tracił zasięgu w trakcie podróży, by jego połączenie nigdy nie było zrywane.

LTE wyrasta w ostatnim roku na uniwersalną technologię dostępu do Sieci – coraz więcej osób, szczególnie młodszych, żyjących w wynajmowanych mieszkaniach, decyduje się na skorzystanie z modemu komórkowego. Ceny stają się konkurencyjne względem łączy stacjonarnych, coraz częściej natrafiamy na oferty bez limitów transferu, a już niebawem będziemy mogli spodziewać się też zbliżonej do łączy stacjonarnych szybkości. Nic dziwnego – według danych własnych UKE, już niemal 14,5 tys. miejscowości w naszym kraju objętych jest zasięgiem LTE. W samym T-Mobile technologia ta odpowiada już za 2/3 przesyłanych danych, z tempem wzrostu tego wskaźnika na poziomie 300% rocznie.

© dobreprogramy