Linux i Windows w jednym stali domu

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft ogłosił, że zamierza oferować wsparcie techniczne osobom instalującym Linuksa używając do tego platformy Microsoft Virtual Server 2005 R2, która ma być teraz bezpłatna. Do tej pory kosztowała ona odpowiednio 99 dolarów na wersję obsługującą do 4 procesorów i 199 dolarów bez tego ograniczenia.

Techniki wirtualizacji stają się coraz popularniejsze za sprawą systemu Xen, a w lutym firma VMWare ogłosiła zniesienie opłat za korzystanie z jednego z najpopularniejszych programów tego typu - VMWare GSX. Wirtualizacja ma być także dostępna standardowo w Viscie, więc decyzja dotycząca Virtual Servera nie dziwi tak bardzo.

Firma stworzyła oprogramowanie ułatwiające instalację dwóch dystrybucji Linuksa, Red Hat i Novell SUSE. Dodatkowo, będzie prowadzić support dla użytkowników decydujących skorzystanie z tej możliwości. Microsoft obiecuje, że inne systemy operacyjne będą wspierane we wszystkich aktualnych i przyszłych rozwiązaniach tego typu, dotyczyć to będzie także projektu znanego pod kodową nazwą Viridian. Nowa polityka firmy pomóc użytkownikom w integracji różnego typu usług i aplikacji na pojedynczych serwerach. Być może jest to także sposób na zatrzymanie przy sobie osób zastanawiających się nad przesiadką na Linuksa.


Aktualizacja, 03.04.2006, 21:45

Można już za darmo pobrać Virtual Server 2005 R2. O szczegółach piszemy w jednym z kolejnych newsów.

© dobreprogramy
s