Linux potrzebuje DRM

Strona główna Aktualności

O autorze

Przedstawiciel firmy RealNetworks, twórcy popularnego odtwarzacza Real Player, wysnuł wniosek, że aby zagwarantować komercyjny sukces, Linux musi posiadać obsługę technologii DRM. Jednak według organizacji Free Software Foundation (FSF), użytkownicy tego nie chcą.

Według Jeffa Ayarsa, użytkownicy Linuksa pozbawieni są możliwości korzystania z zabezpieczonych multimediów, co może powodować spadek popularności tego systemu. Prognozuje on, że jeśli twórcy systemu nie zmienią zdania w tej kwestii, Linux zostanie zdegradowany do roli systemu na serwery i do niektórych rozwiązań biznesowych. Wskazuje on na fakt, że nowa Vista będzie wyposażona w cały zestaw technologii ochrony praw autorskich, takich jak Protected Media Path, Protected Video Path i Protected User Mode Audio. Takie systemu muszą być integrowane w jądrze, gdyż ich specyfika nie pozwala na działanie jako samodzielne moduły.

Georg Greve z FSF twierdzi, że nie widzi ryzyka związanego z odrzuceniem DRM i podobnych. Według niego, sprawa rootkita z Sony dobitnie wskazuje, że takie rozwiązania nie są mile widziane wśród użytkowników. Firma Apple umieściła w oprogramowaniu iTunes możliwość nagrywania muzyki na zwykłe, niezabezpieczone płyty CD i nie widzi związanego z tym zagrożenia. Georg sądzi, że wciąż do klientów należy decyzja, z czego chcą korzystać, a wyraźnie widać, że są oni niechętnie nastawieni do tego typu rozwiązań.

Twórcy komercyjnych dystrybucji, tacy jak Red Hat, Novell i Linspire są jednak innego zdania. Ich główni klienci wywodzą się ze środowisk biznesowych, a ta grupa czasem potrzebuje dostępu do takich technologii, więc prawdopodobnie będą one implementowane.

© dobreprogramy
s