Cios dla Apple. Unia Europejska chce wprowadzić jeden standard ładowarek.

iPhone
iPhone
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Karolina Kowasz

16.08.2021 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomysł wprowadzenia jednego standardu ładowania nie jest nowy. Przyklaskuje mu wielu użytkowników nowych technologii, którzy mają dosyć ciągłego żonglowania różnymi kablami do smartfonów, tabletów i gadżetów. Producenci urządzeń elektronicznych mają jednak odmienne zdanie w tym temacie.

Jak informuje Reuters, nowy wniosek ustawodawczy, który ma zostać przedstawiony przez Komisję Europejską w przyszłym miesiącu. Zgodnie z jego treścią, producenci zostaną zobowiązani do wykorzystywania w swoich urządzeniach standardu USB-C. 

Apple protestuje

Nie jest dużym zaskoczeniem, że jedną z firm, które zdecydowanie opierają się przed wprowadzeniem jednego standardu jest Apple. Dla giganta rezygnacja z portu Lighting wydaje się być krokiem nie do przeskoczenia. Sami klienci firmy mają też niejednoznaczną opinie w tym temacie. Część osób uważa rozwiązanie za dużo lepsze niż USB-C, które UE chce wprowadzić jako ujednolicenie we wszystkich smartfonach.

Co ciekawe, jak podaje Pocket-lint, póki co nie ma ostatecznego potwierdzenia, że to właśnie USB-C stanie się ogólnoeuropejskim standardem w urządzeniach mobilnych. Podaje jednak, że ponieważ port jest bardzo popularny i obecnie wykorzystują go prawie wszystkie sprzęty poza tymi od Apple, to nie będzie zaskakujący wybór. Dodatkowo byłoby to też dobre posunięcie z perspektywy użytkowników.

Koniec innowacji?

Apple już od 2019 roku protestuje przed tego rodzaju rozwiązaniem, które miałoby na celu ujednolicenie sytuacji na rynku. W swoich argumentach firma podaje, że taka propozycja zarówno zdusi innowacyjność, zaszkodzi środowisku, a przede wszystkim - będzie niepotrzebnie uciążliwa dla klientów.

Nie sposób nie zgodzić się z argumentacją, że zmiana taka może doprowadzić do wytworzenia ogromnej ilości odpadów elektronicznych. Apple podaje więc, że tego rodzaju działanie UE wywierające presję na producentach sprzętu będzie miało konsekwencje daleko wykraczające poza cele określone przez Komisję. Należy się jednak spodziewać, że rozwiązanie zostanie jednak wymuszone, zaś klienci Apple pożegnają się ze standardem Lighting.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)