Masz Lumię? Windows Phone Internals zainstaluje na niej nowy ROM

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Microsoft może już nie interesować się Lumiami, ale urządzenia te wciąż mają grono oddanych miłośników, w tym wielu programistów. Po długim milczeniu na XDA pojawiły się informacje o nadchodzącej nowej wersji narzędzia Windows Phone Internals – programu, który pozwala odblokować bootloader Lumii, zrobić i przywrócić kopię zapasową, a także zmienić jej oprogramowanie.

Windows Phone Internals powstał w 2015 roku dzięki wysiłkom aktywnego członka XDA, znanego jako Heathcliff74. Program, a także SDK, są efektem kilku lat badań bezpieczeństwa smartfonów z Windows Phone 8 i Windows 10 Mobile, a w szczególności bootloaderów UEFI, TrustZone, Secure Boot, zabezpieczeń jądra i JTAG.

Wersja 2.2 Windows Phone Internals nie jest jeszcze dostępna do pobrania, ale możemy zobaczyć, co będzie oferować, na filmie demonstracyjnym.

Wersja 2.2 WPI wprowadza między innymi możliwość obejścia nowszych implementacji SecureBoot i wyczekiwane narzędzia do instalacji alternatywnych ROM-ów. Wszystkie potrzebne do pracy pliki będzie można pobrać z nowego centrum pobierania. Ponadto WPI 2.2 umożliwia uzyskanie przywilejów roota, niezbędnych do zmiany oprogramowania. Można też korzystać z wielu innych sztuczek, w tym trybu dysku zewnętrznego.

Pozostaje czekać, aż na XDA użytkownicy podzielą się alternatywnymi ROM-ami, zawierającymi nowe rozwiązania i aplikacje, których nie dostaniemy już od Microsoftu. Jeśli będziecie chcieli sami sprawdzić możliwości programu, koniecznie zajrzyjcie do FAQ, gdzie zostały wymienione obsługiwane modele Lumii, oraz wątku na forum. Oczywiście zalecamy ostrożność – szkoda by było przez pomyłkę zniszczyć dobrą Lumię.

© dobreprogramy