Maxwell w laptopie – NVIDIA gotowa, by zdominować rynek mobilnych GPU

Maxwell w laptopie – NVIDIA gotowa, by zdominować rynek mobilnych GPU

Maxwell w laptopie – NVIDIA gotowa, by zdominować rynek mobilnych GPU
13.03.2014 15:32

Pokazane w lutym tego roku karty graficzne Nvidii z procesoremGM107 – GTX750 i GTX 750 Ti – pozytywnie zaskoczyły wszystkich.Wprowadzona w nich nowa architektura Maxwell przyniosła w porównaniudo kart na architekturze Kepler nie tylko odczuwalnie wyższąwydajność, ale też znaczne zmniejszenie zużycia energii, z TDP napoziomie 55/60 W. W ten sposób Nvidia zaoferowała swoim klientomukład graficzny, który cenowo i wydajnościowo konkuruje znajnowszymi Radeonami (np. R7 260X), będąc pod każdym względem odnich oszczędniejszy. Znaczenia energooszczędności w desktopowychkomputerach pominąć nie można, ale parametr ten jest jeszczebardziej istotny w laptopach. Czy więc nowe „zielone” GPU,znacznie bardziej „zielone”, niż rozwiązania „czerwonych” i„niebieskich”, staną się nieodłączną częścią nowychlaptopów dla graczy – i nie tylko dla graczy?

NVIDIA zaprezentowała sześć nowych układów GeForce z serii800M, przeznaczonych dla wszelkiego rodzaju laptopów – odcieniutkich ultrabooków po duże maszyny, mające zastępowaćkomputery desktopowe. Zaprezentowana seria jest jednak dośćzagadkowo złożona: cztery najsłabsze procesory wykorzystują nowąarchitekturę Maxwell, podczas gdy dwa topowe modele korzystająwciąż z architektury Kepler.

Na wejściu otrzymujemy więc układy GT 830M i GT 840M, którychszczegółowych parametrów NVIDIA na razie nie przedstawia,zapewniając jedynie, że są one do 35% szybsze od odpowiadającychim układów GTX 730M i 740M poprzedniej generacji, i nawetczterokrotnie szybsze od rdzeni graficznych HD 4400, wykorzystywanychw popularnym procesorze Intela i5-4200U. Jeszcze bardziejinteresująco wygląda stosunek wydajności do zużycia energii –na tym polu NVIDIA nie daje szans nie tylko HD 4400, ale teżflagowej zintegrowanej grafice Intela, Iris Pro, z procesorówi7-4750HQ.

Obraz

Kolejne dwa układy, również na architekturze Maxwell, to GTX850M i 860M. W porównaniu do swoich poprzedników z serii GTX 7xxM,przynoszą znacząco więcej jednostek CUDA i szybsze taktowanierdzeni i pamięci. Ulepszona architektura i podkręcone zegaryprzyniosły budzący szacunek wzrost wydajności: odpowiednio o 60% i40%, przy zachowaniu takiego samego TDP.

Dwa topowe mobilne GPU z serii GTX 8xxM to 870M i 880M. Pierwszy znich przynosi większą liczbę rdzeni i podkręcone zegary wstosunku do swojego odpowiednika z serii poprzedniej (dające wzrostwydajności na poziomie 30%), drugi to już tylko podkręceniezegarów (i wzrost wydajności na poziomie 15%). NVIDIA podkreśla,że i w tym wypadku udało się zachować to samo TDP.

Premierze nowych GPU towarzyszy wprowadzenie nowego, dostępnegotylko dla nich rozwiązania technicznego. Battery Boost, bo takąotrzymało ono nazwę, pozwala na wydłużenie czasu działania nabaterii podczas dużych obciążeń roboczych – takich jak gry. Gdytylko laptop zostaje odłączony od sieciowego zasilania, BatteryBoost zmniejsza zużycie energii dla całego systemu do poziomu,który wciąż zapewnia płynne działanie gry. Płynnośćdefiniowana jest tu jako utrzymanie 30 FPS, a redukcja zużyciaodnosi się nie tylko do samego GPU, ale też pozostałychkomponentów. Battery Boost analizuje interakcje CPU, GPU i pamięcipodczas renderowania każdej ramki.

Obraz

Przedstawione wyniki robią wrażenie: dla Borderlands 2 udałosię wydłużyć czas pracy (a właściwie grania) na bateriipółtorakrotnie, zaś dla League of Legends aż dwukrotnie.Zainteresowani mogliby te wyniki jeszcze poprawić, zmniejszającoczekiwaną jakość grafiki w ustawieniach sterownika.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Maxwell okazuje się w ten sposób jedną z najciekawszych premierna rynku GPU ostatnich lat. Najlepiej uświadomić sobie postęp dojakiego doszło, przyglądając się układom GTX 850M i GTX 580M –mobilnemu flagowcowi Nvidii sprzed trzech lat. Ich wydajność jestpraktycznie taka sama, tylko że nowy czip mieści się nawet wultrabookach i zużywa czterokrotnie mniej energii.

Obraz

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)