McAfee odpowiada na stanowisko Sophos

Strona główna Aktualności

O autorze

Ciąg dalszy konfliktu kilku producentów oprogramowania zabezpieczającego, a Microsoftu i... kilku innych producentów oprogramowania zabezpieczającego, o podejście do bezpieczeństwa w Windows Vista. Wczoraj pisaliśmy o stanowisku firmy Sophos, która broni technologii PatchGuard w następcy Windows XP, co jest z kolei przedmiotem krytyki ze strony firm McAfee i Symantec. Na reakcję McAfee nie trzeba było długo czekać - dzisiaj firma wydała oświadczenie w tej sprawie, które poniżej publikujemy.

Zrozumienie różnicy między McAfee, a firmami, które koncentrują się wyłącznie na oprogramowaniu antywirusowym, ma tu fundamentalne znaczenie. Dostawcy pojedynczych rozwiązań, tacy jak Sophos, mogą nie mieć podstaw do sporu z Microsoftem. Natomiast firmy takie, jak McAfee, które oferują swoim klientom kompleksowe rozwiązania bezpieczeństwa i innowacyjne podejście do zarządzania ryzykiem, potrzebują pełnego i nieograniczonego dostępu do kernela. Jest to niezbędne, jeśli mamy dalej zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo na takim poziomie jak w przypadku systemu Windows XP.

Niezależni dostawcy rozwiązań bezpieczeństwa przez lata współpracowali z Microsoftem, aby użytkownicy mogli korzystać z możliwie najbezpieczniejszego środowiska komputerowego. Jednakże wraz z nadejściem Visty wszystko się zmienia - Microsoft odmówił firmom zajmującym się bezpieczeństwem informatycznym dostępu do technologii zawartych w jądrze nowego systemu. Błędna logika postępowania Microsoftu zaowocuje jedynie zmniejszeniem odporności komputerów na wirusy i inne ataki, ponieważ nie będziemy mogli badać i monitorować funkcji kernela - co umożliwia nam zapewnienie bezpieczeństwa na poziomie systemu operacyjnego.

Nie można chronić klientów przed bandytami zamykając policjantów. Bezpieczeństwo Internetu leży w interesie nas wszystkich. Mamy nadzieję że Microsoft powróci do postawy współpracy, która wcześniej doskonale służyła klientom.


Na koniec McAfee powołuje się na opinię Neila MacDonalda z firmy analitycznej Gartner, który potwierdza punkt widzenia McAfee mówiąc, że Sophos nie odczuje decyzji Microsoftu w tak dużym stopniu jak dostawcy kompleksowych rozwiązań.

© dobreprogramy
s