Microsoft Security Intelligence Report, edycja H2 2008

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft opublikował kolejne, szóste już wydanie dokumentu Security Intelligence Report. Raport skupia się na drugiej połowie 2008 roku i powstał na bazie danych zgromadzonych przez całe spektrum narzędzi pracujących na kilkuset milionach komputerów na całym świecie. Przedstawia zagrożenia płynące z błędów w oprogramowaniu, exploitów, szkodliwych aplikacji malware oraz po prostu niepożądanego oprogramowania.

Według raportu, największe zagrożenie stanowi fałszywe oprogramowanie zabezpieczające. Wyświetla komunikaty o rzekomych zagrożeniach, do których usunięcia niezbędny jest zakup pełnej edycji programu, wykorzystując w ten sposób naiwność użytkowników. Całkowita liczba usterek ujawnionych w drugim kwartale spadła o 3% w stosunku do pierwszego kwartału. W roku 2008 ujawniono o 12% mniej informacji o lukach aniżeli w roku ubiegłym. Zanotowano wzrost błędów o wysokim wskaźniku ważności o 4 procent w stosunku do pierwszego kwartału 2008.

Kolejny cel ataków stanowiły ataki z wykorzystaniem formatów dokumentów. Najczęściej wykorzystywano luki w pakiecie Microsoft Office. Powód 91,3% ataków stanowiła luka bezpieczeństwa załatana ponad 2 lata temu. W większości, ataki dotyczyły pakietu bez zainstalowanych dodatków Service Pack. Stanowiły powód 100% ataków na Office 2000. O ponad dwa razy wzrosły ataki z wykorzystaniem plików PDF, w stosunku do wcześniejszego kwartału.

Najczęściej ofiarą ataków padali użytkownicy angielskojęzycznych i chińskich przeglądarek. Ofiarą ataków padał najczęściej Windows XP w różnych konfiguracjach (RTM, SP1, SP2, SP3), Windows Vista, 2000 oraz Windows Server 2003 i 2008. Powodem utraty danych były najczęściej kradzieże. Raport zamykają statystyki dotyczące bezpieczeństwa poczty elektronicznej, gdzie ponad 97% wszystkich wysyłanych wiadomości zawierają niepożądane treści, phishing lub spam.

Pełna treść raportu oraz tzw. Key Findings dostępne są do pobrania w formacie PDF lub XPS. Ze strony głównej Microsoft Malware Protection Center można natomiast pobrać wszystkie poprzednie wydania.

© dobreprogramy