Microsoft kończy z TechNet Subscriptions: walka z piractwem czy zignorowanie potrzeb ITprosów?

Strona główna Aktualności

O autorze

To wiadomość, która raczej nie powinna spodobać się nikomu, kto uważał się za „ITprosa” i korzystał z rozwiązań Microsoftu. Gigant z Redmond poinformował właśnie, że kończy z uruchomioną 15 lat temu usługą dostępu do całej bazy swojego oprogramowania, oferowaną w ramach subskrypcji do TechNetu. Ten niedrogi, kosztujący kilkaset euro rocznie sposób dostępu do oprogramowania Microsoftu, w ramach którego można było też za darmo pozyskiwać wersje testowe, pozwalał na tanie budowanie środowisk deweloperskich i realną ocenę wartości nowych narzędzi.

Wielu programistom związanym z Windows, TechNet towarzyszył przez całą ich zawodową karierę – i nic dziwnego. Był to najlepszy spośród zgodnych z prawem sposobów na uzyskanie kluczy licencyjnych do praktycznie całego oprogramowania sprzedawanego przez Microsoft, zarówno produktów desktopowych jak i serwerowych. Oficjalnie klucze te służyć miały jedynie do testów oprogramowania, jako że jednak w żaden sposób nie ograniczały funkcjonalności tak aktywowanych produktów, nierzadko były wykorzystywane też do taniego utrzymania serwerów i klientów na Windows.

Nie ma jednak co ukrywać, z TechNetu chętnie korzystali też piraci, nierzadko komercyjnie rozprowadzając klucze produktów w przystępnych cenach. Mimo działań Microsoftu, mających na celu ograniczenie skali piractwa (m.in. dwukrotnie zmniejszano liczbę dostępnych kluczy dla abonentów TechNetu, w latach 2010 i 2012, a także zmian w warunkach korzystania z usługi), niewiele to zmieniło, klucze dla takich produktów jak SQL Server czy Windows Server, wciąż sprzedawano w Sieci za kilka-kilkanaście dolarów.

Nawet jeśli jednak o walkę z piractwem chodzi, to w pożegnalnych słowach do subskrybentów nic o tym nie ma. Zamiast tego można przeczytać, że trendy w IT i biznesowa dynamika ewoluowały od czasów uruchomienia TechNetu, a dziś program ten nie spełnia już swoich zadań. Z perspektywy Microsoftu tak to może wyglądać, z perspektywy administratorów, utrzymujących złożone, zwirtualizowane środowiska testowe już niekoniecznie – dla nich TechNet był wygodną metodą uzyskania wszystkiego, czego potrzebowali do zachowania swoich maszyn wirtualnych przy życiu, bez przejmowania się aktualnym stanem licencji. Redmond jednak najwyraźniej uważa, że to nadużycie: w ostatnich latach zauważyliśmy zmianę sposobu korzystania [z TechNetu – przyp.red.], z płatnych sposobów oceny oprogramowania i zasobów na darmowe. W konsekwencji Microsoft zdecydował się zakończyć całą usługę TechNet Subscriptions i zakończy jej sprzedaż 31 sierpnia 2013 roku – czytamy w liście skierowanym do abonentów.

Poinformowano też, że obecni abonenci będą wciąż mieli prawo do korzyści z usługi do momentu zakończenia umowy. Dla większości oznacza to rok – jedynie nieliczni korporacyjni klienci mogli podpisać dłuższe umowy. Te umowy, które wygasnąć mają przed końcem sierpnia, będą mogły zostać odnowione na jeden rok. Posiadacze kont Microsoft Certified Trainer będą mieli dostęp do korzyści z TechNetu do 31 marca 2014 roku.

Redmond pociesza, że wciąż są dostępne inne programy, dające ITprosom dostęp do darmowego oprogramowania, w tym TechNet Evaluation Center, Microsoft Virtual Academy i TechNet Forums. Oczywiście żadna to pociecha – w ramach tych programów można w najlepszym razie otrzymać ograniczone czasowo wersje oprogramowania, które przestają działać po 90 czy 180 dniach. Dla utrzymujących zwirtualizowane środowiska testowe wersje takie są bezwartościowe. To samo powiedzą też ci, którzy muszą pisać oprogramowanie pod specyficzne wersje systemów u swoich klientów. Oni nie pobiorą już do testów Windows Servera 2003 – nowy Evaluation Center pozwala tylko na pobranie najnowszych wersji oprogramowania.

Oczywiście jest jeszcze jedna opcja: wciąż skorzystać można z MSDN Subscriptions, dzięki któremu można uzyskać praktycznie każdą wersję Windows, a w najdroższych opcjach także Visual Studio, SQL Server, czy nawet Office. Różnica cen, w porównaniu do TechNetu jest jednak ogromna – najbardziej rozbudowana wersja abonamentu kosztuje 14 238 euro, a odnowienie na kolejny rok 4 549 euro.

Jak ta decyzja odbije się na popularności oprogramowania Microsoftu, szczególnie serwerowego, to się dopiero okaże, komunikat jest jednak jasny: dziś testy narzędzi Microsoftu robi się tylko w chmurze, a jeśli kogoś na to nie stać, to cóż, najwyraźniej to nie jest oprogramowanie dla niego. Czy powinien się w tej sytuacji zainteresować rozwiązaniami Open Source?

© dobreprogramy
s