Microsoft o GPLv3

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Microsoft ustosunkowała się do wydania trzeciej wersji licencji GNU General Public License. Firma nie zamierza używać jej w swoich produktach i uważa, że nie ma ona wpływu na umowy patentowe, takie jak ta z Novellem.

Horacio Gutierrez z Microsoftu twierdzi, że jego firma nie jest stroną licencji GPLv3, nie zamierza wchodzić w umowy związane z tą licencją, a jej działania nie powinny być interpretowane jako akceptacja założeń licencji. Dodał on także, że jego zdaniem Microsoft nie będzie stroną w licencji GPLv3 nawet wtedy, gdy Novell zdecyduje się włączyć do swoich systemów komponenty licencjonowane GPLv3.

Aby uniknąć dalszych kontrowersji, Microsoft zdecydował nie oferować jakiegokolwiek wsparcia dla aplikacji na GPLv3, które będą objęte umowami z Novellem i innymi firmami. Gutierrez uważa, że pomimo tych zmian współpraca ze światem Linuksa powinna się nadal rozwijać.

Pojawiły się także informacje o możliwych umowach Microsoftu z Red Hatem. Przedstawiciel jednej z największych firm tworzących Linuksa Paul Cormier, powiedział, że rozmowy będą ograniczone tylko do potencjalnej współpracy w dziedzinie interoperacyjności systemów, bez poruszania kwestii patentów.

© dobreprogramy