Microsoft obawia się OEMów

Strona główna Aktualności

O autorze

Pragnący zachować anonimowość pracownik Microsoftu poinformował podczas konferencji Consumer Electronics Show w Las Vegas, że Microsoft boi się, że źle działające oprogramowanie instalowane wraz z Vistą na komputerach przez firmy OEM (Original Equipment Manufacturer) zrazi użytkowników do tego systemu.

Korporacja chciałaby mieć możliwość narzucania zestawu akceptowanych przez siebie aplikacji, chronią jednak przed tym przepisy prawne. Programy firm trzecich instalowane na nowych komputerach są często nieprzetestowane i niekompatybilne z Vistą. W jednym z badań naliczono 200 takich aplikacji. Producenci komputerów nie widzą problemu. Toshiba Canada twierdzi, że sprawa jej nie dotyczy i nie pojawią się żadne problemy z kompatybilnością. Podobna jest postawa HP, które przygotowywało się do Visty przez długi czas i zapowiada wypuszczanie poprawek gdy tylko jakiś problem zostanie wykryty. Z kolei Dell uważa, że niekompatybilności zdarzają się w przypadku każdego nowego systemu operacyjnego.

Z drugiej strony Greg Barber z Microsoft Canada twierdzi, że Vista jest najbardziej kompatybilnym z Windowsów. Posiada 30 tysięcy sterowników (12 tysięcy w XP) i obsługuje pół miliona urządzeń.

© dobreprogramy
s