Microsoft odpowiada Kasperskiemu: Windows Defender to jeden z najlepszych

Strona główna Aktualności

O autorze

Znamy już oficjalną odpowiedź Microsoftu na skargę złożoną przez Kaspersky Lab do Komisji Europejskiej. Rob Lefferts, dyrektor z grupy Windows & Devices opublikował na blogu Windows Security wpis, w którym choć nie wymienia rosyjskiej firmy z nazwy, to odnosi się do postawionych zarzutów o utrudnianie życia niezależnym producentom oprogramowania antywirusowego.

Zbudowaliśmy Windows Defendera, aby wypełnić obietnicę daną naszym klientom, że każde urządzenie z Windows 10 będzie zawsze chronione przed wirusami i malware. Dzięki ciągłym inwestycjom, nasze wyniki znalazły się wśród najlepszych – twierdzi Lefferts, powołują się na wyniki niezależnych testów AV-Comparatives.

Bycie wśród najlepszych nie oznacza bycia najlepszym: w tych testach z maja 2017 roku, Windows Defender osiągnął skuteczność na poziomie 99,5%, co biorąc pod uwagę rozmiar próbki testowej oznacza, że przepuścił dwa szkodniki. W tym czasie narzędzia ochronne Avasta, AVG, F-Secure, Kaspersky Lab i Trend Micro zablokowały 100% ataków malware.

Nawet jeśli produkt Microsoftu nie byłby tak doskonały jak oprogramowanie konkurencji, to nie można, zdaniem Leffertsa uważać, że dochodzi do jakichkolwiek prób utrudniania tej konkurencji życia. Wręcz przeciwnie. W ramach inicjatywy Microsoft Virus Initative (MVI) firma z Redmond współpracuje z niemal 80 niezależnymi producentami oprogramowania, udostępniając im zawczasu nowe wersje systemów Windows, aby mogli przystosować do nich swoje produkty i uniknąć problemów z kompatybilnością. Nie bez znaczenia jest też program Windows Insider, który pozwala zebrać opinie użytkowników korzystających z niepublicznych, testowych wersji Windowsa – i uruchamiających na nich przecież oprogramowanie antywirusowe.

Wybór AV-Comparatives jako podkładki wpisu Roba Leffertsa nie jest przypadkowy – w tych testach Windows Defender wypada względnie dobrze. W ostatniej rundzie testów przeprowadzonych przez AV-TEST sytuacja jest zgoła odmienna, antywirus Microsoftu zajął tam ostatnie miejsce, zapewniając ochronę na poziomie 98,8%, przepuszczając 8 ataków 0-day spośród 175 wykorzystanych próbek. To wynik daleki od liderów, w tym antywirusa Kasperskiego, które zablokowały w teście tym wszystkie ataki 0-day.

Nie jest więc prawdą, twierdzi Lefferts, jakoby Microsoft wyłączał użytkownikom Windowsa 10 oprogramowanie antywirusowe w czasie aktualizacji do nowej wersji systemu. W momencie oficjalnego debiutu Windows 10 Creators Update 95% użytkowników korzystało z antywirusów, które już były zgodne z Creators Update.

Dla pozostałych 5% stworzono specjalny mechanizm, który informował użytkownika o konieczności zainstalowania nowej wersji antywirusa zaraz po zakończeniu aktualizacji – wszystko to we współpracy z partnerami-producentami, którzy mogli przedstawić kompatybilne wersje oprogramowania i dostarczyć linki, z których wersje te można było pobrać.

Reasumując, jedynym powodem dla którego Windows Defender jest automatycznie aktywowany, gdy antywirus firmy trzeciej przestanie działać, czy to z powodu niekompatybilności, czy wygaśnięcia subskrypcji, jest chęć zapewnienia jak najlepszej ochrony użytkownikom Windowsa 10. Czy z taką interpretacją zgodzi się Komisja Europejska – zobaczymy już wkrótce.

© dobreprogramy