Microsoft robi to lepiej: stary Office 2011 na Maka bezużyteczny na nowym macOS-ie

Strona główna Aktualności

O autorze

Wielu użytkowników macOS-a decyduje się na korzystanie z biurowych narzędzi Microsoftu. Zainstalowanie pakietu Office na Maku, mimo pewnych ograniczeń w porównaniu do wersji windowsowej, daje po prostu możliwość bezproblemowej pracy z dokumentami Worda, Excela czy PowerPointa. Szczególne znaczenie odegrał tu wydany 6 lat temu Microsoft Office for Mac 2011 – daleko bardziej kompatybilny z wydaniem na Windowsa niż poprzednie wersje. Niestety jego czas się skończy. Użytkownicy będą musieli kupić nową wersję, Microsoft Office for Mac 2016.

Microsoft Office for Mac 2011 okazał się wielkim hitem wśród użytkowników komputerów Apple – nie tylko upodobnił się interfejsem do wersji windowsowych dzięki wprowadzeniu znanej z Office 2007 wstążki, ale też wróciło do niego wsparcie dla makr VBA, dzięki czemu mógł znów być poważnie wykorzystywany w zastosowaniach biznesowych. Wszystko to sprawiło, że stał się najpopularniejszym pakietem biurowym na Mac OS-ie X, wygrywając nawet z dostarczanym przez Apple’a darmowym pakietem iWork.

Sześć lat to jednak sporo czasu. Po wydaniu trzech Service Packów do tej wersji pakietu biurowego i ostatniej aktualizacji (do wersji 14.7.5) dwa miesiące temu, firma z Redmond ostatecznie zakończy wsparcie 10 października br. – oznaczać to będzie koniec poprawek bezpieczeństwa czy pomocy technicznej. Nie oznaczało to jednak, że oprogramowanie przestanie działać.

Sytuacja zmieni się wraz z wydaniem przez Apple najnowszej wersji macOS-a, 10.13 High Sierra. Microsoft poinformował właśnie o stanie wsparcia dla swoich pakietów biurowych na tym nowym systemie. Otwarcie informuje, że programy Word, Excel, PowerPoint, Outlook i Lync w ogóle nie były testowane na High Sierra, nie będzie też dla nich żadnego wsparcia na tym systemie. Jedynym rozwiązaniem dla użytkowników jest sięgnięcie po najnowszą (co najmniej 15.35) wersję Office 2016 for Mac – wcześniejsze (do 15.34) nie są wspierane, mogą wystąpić problemy z uruchomieniem aplikacji.

Brak testów i wsparcia dla Office 2011 niestety w tym wypadku oznacza, że sześcioletni pakiet biurowy Microsoftu w ogóle nie będzie nadawał się do użytku na nowym systemie Apple’a. Sprawdziliśmy stary pakiet biurowy w systemie 10.13 Developer Beta 8 (build 17A358a). Owszem, zainstalował się, owszem uruchomił się, ale działanie było daleko bardziej powolne niż w macOS-ie 10.12 Sierra, wiele elementów interfejsu użytkownika było rysowanych niepoprawnie, oraz co najgorsze, zawieszał się przy pierwszej lepszej okazji.

Ponownie okazuje się, że jeśli chodzi o wsteczną kompatybilność, Microsoft naprawdę robi dobrą robotę na swojej platformie – na najnowszym Windowsie 10 bez praktycznie żadnych problemów jest w stanie uruchomić nawet prehistorycznego Word for Windows 95. Użytkownikom mac OS-a pozostaje regularne kupowanie nowych wersji produktów. Z aktualizacji do High Sierry zrezygnować nie mogą, w wypadku Apple aktualizacja systemu wiąże się bowiem z porzuceniem wsparcia dla poprzednich wersji.

© dobreprogramy