Opera odkrywa koło na nowo, ale robi to lepiej niż konkurencja

Opera odkrywa koło na nowo, ale robi to lepiej niż konkurencja
Redakcja

01.04.2015 11:16, aktual.: 01.04.2015 11:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W testowej wersji przeglądarki Opera znajdziemy ciekawą nowość, jaką jest przełącznik kart. Autorzy tej aplikacji cały czas poszerzają funkcje związane z kartami i choć nowy przycisk wydaje się jedynie detalem, pokazuje, że wiele da się jeszcze poprawić. Zmiany wprowadzono także w wersji mobilnej, czyniąc synchronizację jeszcze lepszą.

Programiści Opery od wielu miesięcy nadrabiają straty, jakie wynikły ze zmiany silnika z Presto na Chromium. Nowa przeglądarka pozwala na wprowadzanie innych rozwiązań i skupienie się na otoczce, a nie silniku, ale mimo to prace są najwyraźniej trudne. Niedawno przywrócono synchronizację, funkcję, bez której obecnie trudne jest posługiwanie się przeglądarką na kilku urządzeniach jednocześnie. Przyszedł czas na ulepszenie zarządzania kartami, a odpowiada za to jeden, niepozorny przycisk. Detal? Być może, a jednak ani Chrome, ani Firefox nie oferują mechanizmu tak intuicyjnego i wygodnego.

Obraz

Przycisk przełącznika kart został ulokowany w górnym prawym rogu. Po jego kliknięciu zobaczymy listę aktualnie otwartych kart, najechanie na nazwę powoduje wyświetlenie podglądu strony. W efekcie praca nawet z wieloma otwartymi witrynami nie powinna stanowić problemu. To jednak nie wszystko, za pomocą dodatkowego kliknięcia dostaniemy się do listy ostatnio zamkniętych kart (gdybyśmy jednak zdecydowali się do nich powrócić), a także listę stron otwartych na innych urządzeniach. W Chrome znajdziemy podobny mechanizm, został on jednak nieco „siłowo” wepchnięty do menu ustawień, co czyni funkcję trudno dostępną, a przez wielu użytkowników zapewne niezauważalną. W Firefoksie dostęp do podobnej opcji wymaga jeszcze dłuższej wycieczki po menu i dostępnych opcjach.

Mobilna wersja beta także została ulepszona. Korzysta obecnie z podstawy w formie Chromium 42, lepiej zawija tekst na stronach internetowych, jest również kompatybilna z 64-bitowym Androidem. Również tutaj wprowadzono nowy widok synchronizacji, a także ulepszony menadżer kart i odświeżony pasek postępu. Korzystanie z Opery na kilku urządzeniach powinno więc być łatwiejsze. Program w wersji zarówno stabilnej jak i testowej znajdziecie w bazie aplikacji dla systemów Windows i dla Androida. Oczywiście wersje beta mogą powodować problemy.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)