Mini-relacja z obchodów 30-lecia Microsoftu

Mini-relacja z obchodów 30‑lecia Microsoftu

Wojciech Kowasz
01.01.1999 00:58

23 września 2005 roku Microsoft skończył 30 lat! To nie wszystko- równolegle obchodzona jest także rocznica 20-lecia systemuoperacyjnego Windows. Z tej szczególnej okazji na Safeco Field wSeattle, w Stanach Zjednoczonych, odbyło się uroczyste spotkanieponad 17 tysięcy pracowników korporacji. Gospodarzem wieczoru byłoczywiście Bill Gates.

Dokładnie 30 lat temu we wrześniu 1975 roku dwaj młodzi ludzieuwierzyli, że mogą zmienić świat. Przyświecała im jedna wizja:komputer osobisty na każdym biurku, w każdym domu i biurze. Wtedywydawało się to wręcz niewiarygodne, ale ich ogromna pasja ideterminacja okazana poprzez założenie firmy Microsoft przyczyniłysię do tego, że dzisiaj ich marzenie się spełniło. Tymi ludźmi byliBill Gates i Paul Allen.

Bill Gates - Prezes Rady Nadzorczej i Główny ArchitektOprogramowania Microsoft Corporation

Niezależnie od sympatii czy własnych poglądów trzeba przyznać,że fenomen Microsoftu jest ogromny. W 1975 zatrudniał on zaledwiedwie osoby - samych założycieli. Dzisiaj pracuje tam ponad 60tysięcy osób z 80 krajów całego świata. Najmłodszy z pracowników ma18 lat, najstarszy zaś - 74. W roku obrotowym 2005 przelecieli onisłużbowo za pośrednictwem preferowanych linii lotniczych 937milionów mil powietrznych. To pięciokrotna odległość do Słońca i zpowrotem! To nie koniec - od 1978, kiedy na całym świecie w biurachMicrosoft wprowadzono darmową wodę sodową dla pracowników, na tencel poświęcono 42 miliony puszek napoju. Korporacja współpracuje z ponad 640 tysiącami firm partnerskich wramach Microsoft Partner Program. Wewnętrzne serwery Exchange,niewątpliwie wzór sprawnie zarządzanej sieci kilkuset serwerówpocztowych, przetwarzają dziennie ponad 3 miliony e-mailipracowników. Nie samą pocztą jednak człowiek żyje - około 2 tysiąceosób zatrudnionych w Microsoft prowadzi swoje własne blogi wInternecie - głownie w witrynach MSDN i TechNet.

Bill Gates i Ray Ozzie podczas przemówienia

Ile kosztował "minikomputer" Altair w 1975? Zaledwie 375dolarów, oczywiście bez monitora czy jakichkolwiek stacji dysków. 1MB przestrzeni dyskowej był początkowo (1965) wart około 2 tysięcydolarów (!), później w 1971 cena ta spadła drastycznie do 300dolarów, ale wciąż była to dość wygórowana kwota. W porównaniu zdzisiejszymi czasami sumy te wydają się jednak śmieszne, gdyż 1 MBprzestrzeni dyskowej w 2003 roku kosztował zaledwie półcenta... Microsoft zapowiada, że koniec pierwszego trzydziestolecia będziezarazem początkiem nowej ery. Steve Ballmer, prezes korporacjipodczas spotkania z pracownikami tłumaczył, że na prawdziwerewolucje produktowe przyjdzie czas w ciągu następnych 18 miesięcy:Office 12, Windows Vista - to tylko wierzchołek góry nowychtechnologii.

Ponad 17 tysięcy pracowników Microsoft świętuje dwierocznice

Zmiany objęły również stukturę organizacyjną firmy. W miejscekilku podzielonych branżowo działów powstaną teraz trzy niezależniezarządzane departamenty. Najważniejszym z nich będzie PlatformProducts & Services Division, który skupi m.in. działydotychczas zajmujące się systemami klienckimi, serwerami czy sieciąMSN. Prezesem nowej sekcji będzie Kevin Johnson i Jim Allchin (tendrugi zapowiedział wcześniej, że odejdzie na emeryturę po premierzeVisty w 2006 roku). Nowy dział Business Division zajmie się głównie produktami, które wdzisiejszej nomenklaturze należą do platformy Microsoft BusinessSolutions (np. CRM, Great Plains, Axapta). Na czele tego zespołustanie Jeff Raikes. Trzecią zaś gałąź odmienionego Microsoft będziestanowić Entertainment & Devices Division, czyli działpoświęcony rozrywce i sprzętowi. Kierować nim będzie Robbie Bach.Równolegle z reorganizacją działów zwiększone zostaną równieżkompetencje dyrektora technicznego - Ray'a Ozzie, któryodpowiedzialny będzie za opracowanie i wdrażanie przyjętychstrategii we wszystkich trzech departamentach. W branży IT przyszłość może być tylko lepsza - życzymy zatem firmieMicrosoft dalszych sukcesów, oprogramowania spełniającego naszeoczekiwania i nowych technologii, które tak jak dziś Windows,kiedyś staną się naszą codziennością.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)