Monitory i telewizory będą działać dłużej, naprawa będzie łatwa i tania

Monitory i telewizory będą działać dłużej, naprawa będzie łatwa i tania

Monitory i telewizory będą działać dłużej, naprawa będzie łatwa i tania
Monitory i telewizory będą działać dłużej, naprawa będzie łatwa i tania
08.10.2019 15:36

Telewizory, monitory i AGD będą nam służyć dłużej. Sprzęt będzie trwalszy, a naprawa będzie łatwiejsza. Wciąż wielu rzeczy nie zrobimy sami i trzeba będzie udać się do serwisu, ale to i tak spory krok, oddalający nas od kultury jednorazówek.

UE daje nam prawo do naprawy

Produkty wprowadzone na rynek Unii Europejskiej od 2021 roku zostaną objęte nowymi przepisami. Komisja Europejska zatwierdziła zmiany, które zobowiązują producentów do zmian w projektowaniu urządzeń codziennego użytku. Obowiązkiem producenta będzie zaplanowanie łatwej wymiany lub naprawy części. Koniec z elementami sklejonymi i rozpadającymi się zaraz po wyjęciu z obudowy.

Według nowych wytycznych UE wymiana istotnego elementu urządzenia nie może być droższa niż kupno nowego urządzenia. Takie podejście mija się z celem, jeśli chcemy trwałych urządzeń. Od 2021 wszystkie naprawy mają być możliwie tanie. Kupując nowy sprzęt w 2021 roku, będziemy mieli też pewność, że części zamienne i instrukcje serwisowe będą dostępne w serwisach przez 7 do 10 lat.

Władze UE szacują, że przeciętne gospodarstwo domowe zaoszczędzi dzięki temu 150 euro rocznie. To prawie 650 zł.

Co ze środowiskiem?

Łatwiejsza naprawa to nie wszystko. UE zakłada kolejne kroki, mające zadbać o środowisko. Nowy sprzęt będzie można łatwo rozmontować i ponownie wykorzystać materiały, z których został złożony. Z produkcji zostaną też wycofane niektóre szkodliwe związki chemiczne. W połączeniu z energooszczędnością urządzeń i dłuższym działaniem każdego z nich powinno to dać zauważalne efekty.

Co ze smartfonami i komputerami?

Obecnie na liście urządzeń objętych nowymi przepisami są monitory, telewizory, chłodziarki, zmywarki, oświetlenie, pralki i suszarki. Zostały wybrane z powodu dużej emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji, dostaw i codziennego używania.

Liczę na to, że przepisy zostaną rozszerzone na elektronikę użytkową, na czele ze smartfonami – to najczęściej sprzedawane urządzenia w UE. Według danych Europejskego Biura Ochrony Środowiska sprzedaż smartfonów 16-krotnie przewyższa sprzedaż pralek. Ten sektor najbardziej potrzebuje zmian.

Zwolennicy tak zwanego prawa do naprawy starają się, by instrukcje serwisowe były dostępne dla konsumentów. Z ich pomocą proste naprawy będziemy mogli przeprowadzić bez angażowania serwisu… o ile ktoś jeszcze umie. Życie z jednorazówkami pozbawiło nas ten cennej umiejętności.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)