NVIDIA głównym sprawcą awarii Visty w 2007

Strona główna Aktualności

O autorze

Przy okazji procesu sądowego przeciwko firmie Microsoft i jej kampanii reklamowej Vista Capable (szerzej pisaliśmy o tym w lutym) światło dzienne ujrzała wewnętrzna korespondencja, która decyzją sędziego została w całości odtajniona i przekazana opinii publicznej. Wraz z nią upubliczniono różne mniej lub bardziej interesujące tajemnice Microsoftu związane z Windows Vista, między innymi dane statystyczne o awariach systemu.

Jak wiadomo, po każdym błędzie lub awarii systemu użytkownik jest zachęcany do wysyłania anonimowych danych do Microsoftu. Dane te są zbierane i analizowane w celu znalezienia rozwiązania na najczęściej występujące problemy. Co ciekawe jednak, z odtajnionej wewnętrznej dokumentacji firmy wynika, że to nie oprogramowanie Microsoftu zajmowało pierwsze miejsce na liście winowajców.

Okazuje się, że niecałe 30% awarii i błędów Visty spowodowane było przez wadliwe sterowniki kart graficznych NVIDIA. Spora część użytkowników nowych kart NVIDIA zapewne może potwierdzić, że tuż po premierze problemów ze sterownikami było niemało, a nawet później - przez cały ubiegły rok - na forach stale pojawiały się posty opisujące kłopoty z niedopracowanymi sterownikami do Visty, w dużej części będącymi jeszcze w wersji beta.

Poza kartami NVIDIA, dalsze statystyki przedstawiają się następująco: 18% awarii spowodowało oprogramowanie Microsoft - sam system lub inne aplikacje. Sterowniki ATI przyczyniły się do ponad 9% błędów, zaś Intela do 8%. Inne oprogramowanie firm trzecich łącznie stanowiło 18% błędów. Pozostałe 17% raportów nadesłanych przez użytkowników nie pozwala określić jednoznacznej przyczyny problemu.

Nie wiadomo niestety, jaki okres czasu obejmują te statystyki - wiadomo tylko, że był to rok 2007. Nie wiadomo też, czy wielokrotne awarie z tego samego systemu były liczone jednorazowo. Przy interpretowaniu wyników należy też wziąć pod uwagę fakt, że NVIDIA ma większy udział w rynku niż np. ATI, co może przekładać się na większą ilość błędów. Faktem jednak jest, że niektórzy użytkownicy tych kart nie mieli po premierze Visty łatwego życia.

© dobreprogramy