Nano DVB-T Stick MT4161 — mały tuner, duże możliwości

Nano DVB‑T Stick MT4161 — mały tuner, duże możliwości

Nano DVB-T Stick MT4161 — mały tuner, duże możliwości
Krzysztof Fiedor
23.10.2011 23:51, aktualizacja: 24.10.2011 16:30

Naziemna telewizja cyfrowa w naszym kraju pomału acz sukcesywnie staję się faktem. Nowe telewizory już standardowo wyposażane w tunery DVB-T niezbędne do odbioru cyfrowego sygnału. W starszych odbiornikach niezbędne jest dokupienie zewnętrznego urządzenia i po kłopocie. Co jednak zrobić gdy najdzie nas ochota na odbiór cyfrowej telewizji na naszym laptopie czy netbooku? Rozwiązania tej kwestii podjęła się firma Media-Tech wprowadzając do sprzedaży urządzenie Nano DVB-T Stick MT4161.

Obraz

Pierwsze wrażenie po wypakowaniu urządzenia jest piorunujące. Nano w nazwie urządzenia nie jest tylko marketingowym zabiegiem. Aż ciężko uwierzyć, że tuner cyfrowy może się zmieścić w obudowie o wymiarach 20x30x8 mm i ważyć zaledwie 4 gramy! Bez wtyczki USB urządzenie jest nieco większe od paznokcia kciuka. Zabawnie zabrzmi, że naprawdę mały pilot dołączony do zestawu jest prawie sześć razy większy od samego tunera :) W zestawie oprócz tunera i pilota znajdziemy jeszcze malutką antenkę z magnetyczną podstawką oraz adapter, który umożliwi podłączenie do tunera Media-Tech zwyczajną antenę, czy to pokojową, czy też zewnętrzną. Całość została zapakowana w solidne pudełko z okienkiem, przez które możemy zobaczyć tuner i pilota.

Sercem naszego bohatera jest popularny układ ITE 9135, wspierający dekodowanie obrazu w systemie MPEG-4 H.264 i co ważne wspierający też dekodowanie audio w systemie E-AC3 (Dolby Digital+). Układ jest w stanie wyświetlić obraz w następujących rozdzielczościach: 480i, 480p, 720p i 1080i. Sam procesor to nie wszystko, do obsługi niezbędna jest aplikacja. W tym przypadku producent zdecydował się na oprogramowanie firmy ArcSoft pod nazwą TotalMedia 3.5. Na stronie producenta oprogramowania cena tej aplikacji to 80 dolarów — więcej niż kosztuje testowany tuner.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jak wygląda konfiguracja i codzienne użytkowanie tunera Media-Tech? Po zainstalowaniu aplikacji i wpięciu urządzenia w port USB uruchamiamy TotalMedia 3.5. Po wybraniu regionu następuje skanowanie w celu wyszukania kanałów. I tu niestety pierwszy zgrzyt. Na dołączonej antenie niestety nie udało się znaleźć choćby jednego kanału, nawet radiowego. Niestety jeszcze trochę wody w Odrze upłynie, kiedy taki patyczek będzie wystarczał do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Trzeba było się przeprosić ze starą anteną kierunkową. W podłączeniu pomocna okazała się przejściówka dołączona do tunera, aby móc wpiąć kabel antenowy do naszego nano odbiornika.

Po dosłownie pięciu minutach zostały odnalezione kanały nadawane z multipleksu MUX2 (Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Plus, TV4, TV6). Nie udało się niestety odnaleźć kanałów z MUX3 (TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia), który działa jeszcze w wersji testowej. Oficjalny start, według harmonogramu na terenie Wrocławia, został zapowiedziany na 27 października, czyli dosłownie za kilka dni:). Po odnalezieniu kanałów możemy przystąpić do konsumpcji ulubionego serialu czy innej audycji. Interfejs aplikacji jest przyjemny dla oka i bardzo szybko reaguje na komendy. Za jej pomocą nie tylko obejrzymy ulubiony kanał w telewizji ale też odtworzymy film DVD, muzykę czy zdjęcia. Jak na tuner cyfrowy mamy obsługę EPG (dostęp do opisu danej audycji, zarządzanie kanałami i tworzenie harmonogramu nagrywania), Time Shift, łapanie pojedynczych klatek oraz telegazeta. Jeśli chodzi o jakość wyświetlania programów, jest bardzo dobrze. Obraz był czysty i wyraźny. Również z dźwiękiem nie było żadnego problemu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podczas użytkowania tunera Media-Tech napotkałem dwa niezbyt istotne niedociągnięcia. Pierwsze z nich, to opisywana już wcześniej antenka. Niestety aby była ona pomocna musimy być bardzo blisko nadajnika. Na dzień dzisiejszy niestety jest nieprzydatna, nadajniki jeszcze są dość rzadko rozstawione więc i zasięg jest dość skromny. Drugie, to pilot. Zasadniczo działa dobrze, by nie powiedzieć wyśmienicie, zabrakło mu niestety klawiszy kierunkowych, tym samym pozbawiono nas obsługi aplikacji TotalMedia 3.5 tylko za pomocą pilota. Aby przeskakiwać po opcjach wymagane jest obcowanie z klawiaturą w notebooku. Nie są to wady ciężkiego kalibru, ale warto je odnotować i brać pod uwagę przy planowanym zakupie.

Urządzenie zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie wymiarami oraz możliwościami. Dostajemy wszystko to, co w typowym stacjonarnym tunerze, przy tym w dość przystępnej cenie. W sklepie eMarket.pl, z którego otrzymaliśmy tuner do testów, Media-Tech Nano DVB-T Stick MT4161 dostępny jest w cenie 67 złotych. Patrząc na ceny innych urządzeń i cenę dołączonego oprogramowania wydaje się ona śmiesznie niska. Jeśli poszukujecie mobilnej cyfrowej telewizji to urządzenie wydaje się być warte uwagi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (130)