Netgear wydał aktualizację firmware – routery dostały moduł telemetrii

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Posiadacze routerów Netgear R7000 „Nighthawk” otrzymali w zeszłym tygodniu aktualizację firmware. Nic o czym warto by było pisać, gdyby nie jeden detal. Aktualizacja dodała do oprogramowania bardzo ciekawą funkcjonalność – moduł telemetrii, w dodatku domyślnie włączony.

Netgear tłumaczy, że telemetria jest konieczna, aby wykrywać możliwe usterki, rozwijać funkcje routera, zwiększać jego niezawodność i użyteczność. Lista gromadzonych w tym celu danych wygląda imponująco: aktywność routera, liczba urządzeń, które uzyskują przez niego dostęp do sieci, rodzaje połączeń, obciążenia LAN i WAN, wykorzystywane pasma i kanały Wi-Fi, adresy IP, adres MAC, numery seryjne itp.

Można dyskutować, czy zbieranie takiej ilości danych o użytkownikach może w jakikolwiek sposób pomóc w ulepszaniu oprogramowania i sprzętu, jednak włączenie telemetrii bez uzyskania na to zgody użytkownika, jest przynajmniej w świetle europejskich regulacji całkowicie nielegalne. A jak piszą dotknięci łatką użytkownicy, to właśnie zrobił producent – telemetria zostaje włączona, a jej wyłączenie wymaga zalogowania się do panelu administracyjnego i przeklikania do sekcji ustawień Router Analytics Data Collection.

Na pytanie, czy zbierający te dane router jest bezpieczny, Netgear odsyła do swojej polityki prywatności. Tam możemy przeczytać, że Internet nie jest w 100% bezpieczny, a firma korzysta ze standardowych środków bezpieczeństwa. Trudno w to wątpić.

Pod względem specyfikacji sprzętowej, model R7000 jest bowiem jednym z lepszych routerów domowego zastosowania dostępnych dziś na rynku. Nie oznacza to jednak, że dobrze wygląda pod względem bezpieczeństwa. Gdy w zeszłym roku odkryto lukę pozwalającą na zdalny atak na urządzenie (a w sieci pojawił się działający exploit), na łatkę czekać przyszło dwa tygodnie. W tym czasie US-CERT radził użytkownikom, by ręcznie ubijali na routerze (za pomocą wspomnianego exploita) proces webserwera (httpd), w którym znaleziono lukę.

© dobreprogramy