r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Nici z Androida na Windows Phonie? Project Astoria „nie taki, jak planowano”

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Od lat użytkownicy urządzeń z systemem Windows Phone mogą najwyżej z tęsknotą i zazdrością spoglądać na bogactwo aplikacji dostępnych na Androidzie, co dotyczy nawet oficjalnym programów dużych serwisów. Zaradzić miał temu rozwijany przez Microsoft Project Astoria – oprogramowanie umożliwiające natywne uruchamianie androidowych aplikacji na Windowsie. Wiele wskazuje jednak na to, że przedsięwzięcie zakończyło się porażką.

W ramach projektu Astoria do jądra NT miał trafić androidowy podsystem wraz z kontenerami nazwanymi przez Microsoft „pikoprocesami”. W nich miały znajdować się wszelkie niezbędne do działania aplikacji dostępnych w Google Play biblioteki i frameworki. Ponadto Microsoft miał przygotować własne SDK, które umożliwiałoby emulowanie Usług Google.

To właśnie ostatni aspekt mógł być dla powodzenia Astorii kluczowy – od czasu do czasu słychać o próbach uruchomienia na mobilnym Windowsie, które zakończyły się powodzeniem, ale efekt końcowy jest mizerny. Programy bez dostępu do Usług Google traciły na ogół lwią część swojej funkcjonalności.

r   e   k   l   a   m   a

Jak donosi serwis Windows Central, kilka źródeł twierdzi, że rozwój projektu Astoria nie przebiegł tak, jak planowano. Mówi się o dużych opóźnieniach, które nie nastrajają pozytywnie. Z duża dozą pewności można stwierdzić, że wygodnej możliwości uruchamiania androidowych aplikacji na systemie Windows Phone czy Windows Mobile w najbliższej przyszłości nie będzie. Nie ma na razie żadnych potwierdzonych informacji o tym, że przedsięwzięcie zostało definitywnie uśmiercone, Microsoft zdecydował się jednak skomentować doniesienia Windows Central w sposób, który można uznać za dość wymijający.

Przedstawiciel Microsoftu stwierdził bowiem, że firma oferuje szereg narzędzi-mostów. Przykładem ma być most WinObjC, który pozwala na napisanie programu zgodnego z Windows Universal w Objective-C, wykorzystywanym powszechnie w systemach iOS i OS-X. W oświadaczeniu brakuje natomiast jakiejkolwiek wzmianki zarówno o przyszłości projektu Astoria, jak i planów dostępu do androidowych aplikacji na Windowsie w ogóle.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.