Tak ma wyglądać Windows. Zobacz Project NEON na filmie

Tak ma wyglądać Windows. Zobacz Project NEON na filmie

01.02.2017 17:35, aktual.: 02.02.2017 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki kompilacjom deweloperskich Windowsa wiemy nieco więcej o tym, jak system będzie wyglądać w przyszłości. Eksperymentalny edytor rejestru Interop Tools na nowych kompilacjach deweloperskich pokazuje niektóre elementy Projektu NEON – nowego języka wzornictwa systemu Windows.

Projekt NEON ma sprawić, że Windows już niebawem będzie najładniejszym systemem operacyjnym. Zmiany są potrzebne, bo po niezbyt udanych eksperymentach z Modern UI Microsoftowi grozi powtórka z Windowsa XP – miliony użytkowników odmawiających wymiany „siódemki” na coś nowszego.

Wzornictwo możemy dziś zobaczyć nie tylko na zrzutach ekranu. W deweloperskich wydaniach systemu znalazło się kilka elementów wczesnej implementacji projektu, więc przy odrobinie samozaparcia można już wykorzystać je w swoich aplikacjach.

Przykładem może być świetny edytor rejestru Intertop Tools, rozwijany specjalnie dla desktopowej i mobilnej dziesiątki. To właśnie ten program, w stylistyce Neon, można zobaczyć na poniższym filmie. Niestety aplikacja wygląda tak tylko na odpowiednich wersjach systemu.

Interop Unlock Tools - Project NEON Demo

Projekt NEON to nie tylko przezroczystość imitująca matowe szkło, czasami sprawiająca wrażenie lekkiej i świeżej, a czasami przytłaczająca. Częścią nowego języka są też animacje i łagodne przejścia między widokami. Nie można powiedzieć, że jest to projekt rewolucyjny i wciąż widać ciężkie elementy, odziedziczone Modern UI, ale moim zdaniem nie jest źle. Mam nadzieję, że ktoś coś zrobi z obrzydliwymi paskami przewijania.

Projekt NEON nie pojawi się wcześniej niż z wydaniem aktualizacji Redstone 3, zaplanowanej na jesień tego roku. Od tego momentu deweloperzy będą mogli samodzielnie implementować elementy interfejsu w swoich aplikacjach. Microsoft zamierza zaprezentować Projekt Neon z pomocą kolekcji własnych uniwersalnych aplikacji, które mają ukazać się pod koniec tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (170)