Google zamyka Androida? Wielu aplikacji nie uruchomisz na odblokowanych smartfonach

Google zamyka Androida? Wielu aplikacji nie uruchomisz na odblokowanych smartfonach

21.10.2016 15:45, aktual.: 24.10.2016 13:00

Użytkownicy urządzeń z Androidem z odblokowanym bootloaderem wkrótce mogą zapomnieć o korzystaniu z Android Pay (i innych usług Google?). Wydana po cichu aktualizacja SafetyNet, komponentu oficjalnie zapewniającego użytkownikom większe bezpieczeństwo, może utrudnić korzystanie z uwolnionego Androida.

Google coraz bardziej rygorystycznie podchodzi do Androida, czyniąc system bardziej zamkniętym. Oczywiście chodzi o podniesienie poziomu bezpieczeństwa, w końcu do Androida przyległa łatka dziurawego systemu. Niestety jednak wraz z kolejnymi aktualizacjami czyniącymi zielonego robocika bezpieczniejszym, rykoszetem dostają bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy odblokowali swoje urządzenia.

Aktualizacja dotarła już do kilku urządzeń, w tym Nexusa 6 czy Nexusa 6P. Użytkownik reddita PhantomGamers twierdzi, że jego smartfon pracuje na oryginalnej wersji oprogramowania, jedyną różnicą jest odblokowany bootloader. Podczas próby zapłacenia z wykorzystaniem Android Pay, wyświetlony został komunikat, że niemożliwe było zweryfikowanie oprogramowania na urządzeniu.

Obraz

Nie jest to pojedynczy przypadek. W tym samym wątku na Reddicie, użytkownik OnePlus 3 z CyanogenMod 13 i także odblokowanym bootloaderem, również nie mógł skorzystać z Android Pay. Natomiast użytkownik Nexusa 6P informuje, że po użyciu Android Pay pojawił się komunikat o braku możliwości skorzystania z tej usługi. Google nie było stanie potwierdzić kompatybilności jego wersji oprogramowania i został poproszony o cofnięcie roota.

Co ciekawe, użytkownik Nexusa 6P mówi, że nie wprowadzał w swoim urządzeniu żadnych zmian, posiada tylko odblokowany bootloader. Dodaje on, że nie sądzi by sytuacja była wynikiem pomyłki lub błędu w oprogramowaniu. SafetyNet przeprowadza kontrolę po stronie serwera i Google zmianę wprowadziło celowo.

Jeśli faktycznie Google wprowadziło zmiany, to wszystkie osoby z odblokowanym bootloaderem mogą zapomnieć o korzystaniu z Android Pay. Należy pamiętać, że SafetyNet wykorzystywany jest również w innych aplikacjach i usługach (m.in. Pokemon GO). Czyżby Google chciało bardziej zamknąć Androida?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)