Google zamyka Androida? Wielu aplikacji nie uruchomisz na odblokowanych smartfonach

Google zamyka Androida? Wielu aplikacji nie uruchomisz na odblokowanych smartfonach

Google zamyka Androida? Wielu aplikacji nie uruchomisz na odblokowanych smartfonach
21.10.2016 15:45, aktualizacja: 24.10.2016 13:00

Użytkownicy urządzeń z Androidem z odblokowanym bootloaderem wkrótce mogą zapomnieć o korzystaniu z Android Pay (i innych usług Google?). Wydana po cichu aktualizacja SafetyNet, komponentu oficjalnie zapewniającego użytkownikom większe bezpieczeństwo, może utrudnić korzystanie z uwolnionego Androida.

Google coraz bardziej rygorystycznie podchodzi do Androida, czyniąc system bardziej zamkniętym. Oczywiście chodzi o podniesienie poziomu bezpieczeństwa, w końcu do Androida przyległa łatka dziurawego systemu. Niestety jednak wraz z kolejnymi aktualizacjami czyniącymi zielonego robocika bezpieczniejszym, rykoszetem dostają bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy odblokowali swoje urządzenia.

Aktualizacja dotarła już do kilku urządzeń, w tym Nexusa 6 czy Nexusa 6P. Użytkownik reddita PhantomGamers twierdzi, że jego smartfon pracuje na oryginalnej wersji oprogramowania, jedyną różnicą jest odblokowany bootloader. Podczas próby zapłacenia z wykorzystaniem Android Pay, wyświetlony został komunikat, że niemożliwe było zweryfikowanie oprogramowania na urządzeniu.

350190177958062017

Nie jest to pojedynczy przypadek. W tym samym wątku na Reddicie, użytkownik OnePlus 3 z CyanogenMod 13 i także odblokowanym bootloaderem, również nie mógł skorzystać z Android Pay. Natomiast użytkownik Nexusa 6P informuje, że po użyciu Android Pay pojawił się komunikat o braku możliwości skorzystania z tej usługi. Google nie było stanie potwierdzić kompatybilności jego wersji oprogramowania i został poproszony o cofnięcie roota.

Co ciekawe, użytkownik Nexusa 6P mówi, że nie wprowadzał w swoim urządzeniu żadnych zmian, posiada tylko odblokowany bootloader. Dodaje on, że nie sądzi by sytuacja była wynikiem pomyłki lub błędu w oprogramowaniu. SafetyNet przeprowadza kontrolę po stronie serwera i Google zmianę wprowadziło celowo.

Jeśli faktycznie Google wprowadziło zmiany, to wszystkie osoby z odblokowanym bootloaderem mogą zapomnieć o korzystaniu z Android Pay. Należy pamiętać, że SafetyNet wykorzystywany jest również w innych aplikacjach i usługach (m.in. Pokemon GO). Czyżby Google chciało bardziej zamknąć Androida?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)