Niebieski ekran śmierci na Windowsie 7 ze starym AMD po nowej łatce Microsoftu

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wszyscy już pewnie mamy dość wiadomości dotyczących Meltdown i Spectre, sprzetowych błędów w procesorach, ale niestety za szybko się one nie skończą. Wydana w zeszłym tygodniu przez Microsoft łatka KB4056892, uodparniająca Windowsa na atak Meltdown, wywoływała niebieski ekran śmierci jeśli została zainstalowana na systemie z niewspieranym antywirusem. Niestety jednak to nie wszystko. Ze skarg na TechNecie wynika, że problemy mają też posiadacze pecetów ze starszymi procesorami AMD.

Na łamach Technetu trwa dyskusja między użytkownikami już nie takich najnowszych, a wciąż przecież oficjalnie wspieranych przez Microsoft konfiguracji sprzętowych. Najwyraźniej po zainstalowaniu łatki KB4056892 na komputerach z Windows 7 i procesorami z rodziny AMD Athlon 64 X2 należy po restarcie spodziewać się niebieskiego ekranu śmierci z błędem 0x000000c4 (DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION). Kwestia antywirusa nie ma tu nic do znaczenia – awarie występowały także w konfiguracjach bez antywirusa lub jedynie z microsoftowym Windows Defenderem.

Sprawa jest o tyle zaskakująca, że w pierwszym rzędzie łatka na Meltdown w ogóle nie powinna być aktywowana na procesorach w mikroarchitekturze K8 Hammer. Zapewniają one oczywiście wykonywanie poza kolejnością (out of order processing), które w pierwszym rzędzie umożliwiło atak Meltdown, ale tam w wypadku nietrafionego przewidzenia kodu przez jednostkę predykcyjną restartowany był cały potok wykonywania rozkazów, nic nie zostawało w cache. Tak też było z kolejnymi generacjami procesorów AMD – i dlatego w razie wykrycia procesora czerwonych, łatka KPTI na Linuksie w ogóle nie jest aktywowana.

Jak odinstalować awaryjną łatkę?

Niestety póki co wygląda na to, że nie ma żadnego obejścia, które pozwoliłoby rozwiązać problem z niebieskim ekranem śmierci. Jedyne co można zrobić, to odinstalować łatkę w trybie awaryjnym. W tym celu należy przerwać uruchamianie Windows 7 klawiszem F8, wybrać rozruch w trybie Napraw komputer, a po uruchomieniu otworzyć wiersz polecenia z okna Opcje odzyskiwania systemu i wydać polecenie:

dism /image:X:\ /cleanup-image /revertpendingactions

gdzie X: to nazwa dysku Windows (C:\), który został zmapowany w trybie naprawczym.

Jeśli ta próba odinstalowania łatki nie pomoże, można spróbować ją odinstalować bezpośrednio – użytkownik reddita zip369 zlokalizował dokładną nazwę pakietu. W tym celu wydajemy polecenie

dir X:
dism /image:X:\ /remove-package /packagename:Package_for_RollupFix~31bf3856ad364e35~amd64~~7601.24002.1.4 /norestart

Microsoft przygląda się tej sprawie, oficjalnej poprawki do łatki powinniśmy spodziewać się jutro, z okazji drugiego wtorku miesiąca.

© dobreprogramy