Nielegalne nuty, teksty piosenek i napisy do filmów

Strona główna Aktualności

O autorze

Wytwórnie muzyczne znów rozszerzają zakres walki z łamaniem praw autorskich twórców muzyki. Tym razem zaatakowano twórców stron z tabulaturami i tekstami piosenek, w większości tworzonymi bez uzgodnienia z twórcami. Lauren Keiser, prezes stowarzyszenia The Music Publishers' Association (MPA) żąda, by trafiali oni za to do więzienia, gdyż samo zamknięcie tych stron nie będzie wystarczającą karą.

Strony z tekstami piosenek są bardzo popularne, bardzo często to jedyny sposób dotarcia do tego typu informacji, drukowane wydawnictwa są rzadkością. Dla wielu muzyków, zwłaszcza początkujących, takie strony są jedynym dostępnym w naszym kraju sposobem na naukę. Według MPA, wszyscy twórcy takich stron łamią prawo i przez to pozbawiają twórców możliwości zarabiania na życie i są niczym innym, jak kradzieżą. Keiser twierdzi, że wsadzenie ich do więzienia będzie najskuteczniejszą metodą na przekonanie ich, że nie powinni tego robić. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się ta kampania, ale najprawdopodobniej nastąpi to już w nadchodzącym roku, a na pierwszy rzut pójdą największe i najpopularniejsze strony tego typu.

Pisząc o działaniach dążących do ograniczenia piractwa, wspomnieć należy o akcji, którą rozpoczął polski dystrybutor filmów, Gutek Film. Dyrektor artystyczny, Jakub Duszyński, zażądał od dwóch najpopularniejszych polskich serwisów oferujących napisy do filmów natychmiastowego zaprzestania działalności, gdyż jak stwierdził, działają one na szkodę rodzimych dystrybutorów, chcących wydawać w Polsce niszowe produkcje zagranicznych twórców. Dostępność polskich napisów do tych filmów sprawia, że użytkownicy pobierają je z Sieci i przez to nie opłaca się ich wydawać. Strony mają być zamknięte, w przeciwnym wypadku sprawa skierowana zostanie na drogę prawną. Pełna treść listu skierowanego do Napisy.info i Napisy.org dostępna jest na stronie jednego z nich.

© dobreprogramy
s