Norwegia przechodzi na ODF i PDF

Strona główna Aktualności

O autorze

Władze Norwegii wzięły przykład między innymi z Belgii, Francji, Finlandii i postanowiły wdrożyć do swojej administracji otwarte formaty.

Jeśli propozycja minister Heidi Grande Roys z organu doradczego Norwegian Standards Council zostanie przyjęta przez rząd, to jedynymi dozwolonymi dla państwowej administracji formatami będą OpenDocument Format (ODF) i PDF. Inne formaty, takie jak na przykład mocno promowany przez Microsoft OpenXML, będą mogły być używane tylko do tworzenia dodatkowych kopii.

Wybór ODF zamiast OpenXML tłumaczony jest tym, że zarówno ODF jak i PDF są standardami zatwierdzonymi przez ISO/IEC, a dodatkowo istnieje więcej aplikacji, które implementują obsługę ODF, a z OpenXML korzystać można obecnie tylko przy użyciu pakietu Microsoft Office.

Władze Norwegii są świadome tego, że OpenXML jest w trakcie uzyskiwania akceptacji ISO/IEC i nie wykluczają rekomendowania także tego standardu, jednak podkreślają fakt, że istnienie dwóch pokrywających się standardów nie jest korzystne i dobrze byłoby doprowadzić do połączenia ich w jeden projekt.

© dobreprogramy